Ma 10 éves a Mac OS X


A Cheetach-tól a Snow Leopard-ig eltelt tizedik évre az OS X már a mobil eszközökre is meghonosodott.


Az OS X alapja a NeXTSTEP OS, amit az Apple egyszerűen megvásárolt a NeXT Inc. nevű cégtől. A NeXT-et Steve Jobs alapította 1985-ben, amikor lemondásra kényszerítette az Apple-nél John Scully. Ma, 2011-ben ez hajtja az összes Macintosh-t és ez az alapja az iPhone és iPad eszközökön futó iOS rendszernek.

Eredetileg a felsőoktatást, a vállalatokat és az intézményi piacokat céloztak meg a NeXT-tel. Felvették az Apple Macintosh csapatának régi tagjait Bud Tribble-t, George Crow-t, Rich Page-t, Susan Barnes-t, Susan Kare-t és Dan'l Lewin-t, és megcsinálták a NeXT számítógépet 1988-ban, illetve 1990-ben a kisebb NeXTstation-t.

A kritikusoknak jó véleményük volt a NeXT Computer-ről illetve annak operációs rendszeréről a NeXTSTEP-ről, ennek ellenére nem sikerült nagy számban értékesíteni a magas ára miatt, mert a gép még a prémium áras Apple Mac rendszereknél is drágább volt.

A NeXT 1993-ban meg is szüntette a hardvergyártást, és a NeXT software-re koncentrált, ezen belül is elsősorban az OpenStep-re (ez a NeXTSTEP volt a Mach-alapú kernel nélkül), amit a Sun systems-szel közösen fejlesztettek ki. Ez egy olyan eszközkészlet, ami más operációs rendszereken fut, például a Microsoft Windows NT-jének OpenStep Enterprise verzióján. Szintén a NeXT adta ki a WebObjects-et, ami egy egy nagy méretű dinamikus webes alkalmazásokhoz használható webes programozási környezet.

A vállalatot felvásárolta az Apple 1996. december 20-án 429 millió dollárért, amit kiosztottak a NeXT tulajdonosai között, illetve Steve Jobs – aki pénzt nem kért – kapott 1,5 millió Apple részvényt az alku részeként. Jobs visszakerült az Apple-höz első körben tanácsadói pozícióba.

Az Apple egy kemény időszakon volt túl, miután a Microsoft bemutatta a Windows 95-öt, illetve sikertelenül próbálták eladni a Mac OS licencét több cégnek, a Power Computing-nak, a Motorola-nak, és a UMAX-nak, akik olcsóbb és némely esetben jobb gépeket készítettek, mint a saját gyártású Mac-ek.

Az Apple Mac OS rendszere nagyon kedvelt maradt a rajongók körében, de egy halom olyan dologban lehagyta a Windows NT, mint a biztonság, a memória védelme vagy a pre-emptive multi-tasking. Az Apple-nek szüksége volt egy modern operációs rendszerre, hogy versenyezni tudjon a Windows-zal, és egy másik ex-Apple igazgató, Jean-Louis Gasse által fejlesztett BeOS-szel.

Jobs végül 1997-ben a korábbi vezérigazgató Gil Amelio-t váltotta ideiglenesen kinevezett vezérigazgatóként, ami jó néhány évig tartott a hivatalos kinevezés előtt. A NeXT felvásárlása utáni első 5 évben az Apple mérnökei Jobs irányításával azon dolgoztak, hogy átalakítsák a NeXTSTEP-et az Apple PowerPC architektúrájára, de közben okosan megkezdték az Intel processzorokra is a fejlesztést. Így az OS X-nek mind a PowerPC-s mind az Intel x86-os verzióját elkészítették. Ennek a döntésnek nagy hatása volt az Apple jövőjére. 2005 június 6-án Steve Jobs bejelentette, hogy az Apple Intel processzorokra szeretné építeni a Macintosh rendszereit. Végül a teljes átállás 2006 augusztusában történt meg. Közben az Apple megkezdte az OS X ARM processzorokat támogató verziójának a fejlesztését, amit az iPhone-ban és később az iPadben láthattunk viszont.

A Mac OS X projekt első csúcspontja végül a Mac OS X 10.0 Cheetah (Gepárd) 2001. március 24-ei kiadása lett. Nem sokkal utána 2001 júliusában az akkor bevezetésre került iMac G3 volt első Macintosh, amit az új operációs rendszerrel adtak ki.

A többi pedig – ahogy mondani szokás – történelem.

(Beszeljukmac)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram