Az Apple negyedéves eredményei lenyűgözőek: megduplázták a nyereségüket, ahogy az iPhone- és iPad eladásaikat is. Az cég nyeresége nagyobb, mint a Google bevétele, készpénzállománya pedig jelenleg megközelíti a százmilliárd dollárt. Az iTunes, az iBooks és az App Store több mint kétmilliárd dolláros bevételt hozott. A már most is gigantikus cég hihetetlen iramban nő tovább. Az új iPad már februárjában várható, majd érkezik az új MacBook, amit a 15 hüvelykes MacBook Air követ. Az iPhone 5-re nyár derekán lehet számítani, idén piacra dobják az új iMaceket, és az új Apple TV-ről is egyre több hír érkezik.
Az Apple legfrissebb mérlege szerint a tavalyi negyedik negyedévet több mint 46 milliárd dolláros bevétellel és 13 milliárdos nyereséggel zárta. Több mint 37 millió iPhone-t és több mint 15 millió iPadet adtak el. Az Apple az előző negyedévhez képest 118 százalékkal növelte a bevételeit, emiatt többnyire emelkedtek Ázsiában a vezető tőzsdemutatók is, a profitját pedig mintegy negyven százalékkal sikerült feltornásznia. Az Apple bruttó haszonkulcsa 44,7 százalék, azaz az eladási ár majdnem fele közvetlenül a céget gazdagítja.
Az Apple nyeresége nagyobb, mint a Google bevétele, hiszen az iPhone-gyártó 13 milliárd dolláros nyeresége áll szemben a keresőcég 10,6 milliárd dolláros forgalmával.
Az Apple készpénzállománya jelenleg megközelíti a százmilliárd dollárt, ami hatszor nagyobb összeg, mint ami az első iPhone piacra dobásakor, 2007-ben a cég rendelkezésére állt, és kétszer annyi, mint amennyivel a Google jelenleg rendelkezik.
A már most is gigantikus cég hihetetlen iramban nő tovább – több területen is. Ezért égetően szükséges például a saját adatközpont építése. Az Apple saját adatai szerint a három hónappal ezelőtt indított iCloud szolgáltatásra például a már 85 millió felhasználó regisztrált.
Egyedül az iPod népszerűsége csökken, de még így is 15 millió MP3 lejátszót adtak el. Világos, hogy a piac változik, de addig nyilván nem aggódik az Apple, míg a drágább és jövedelmezőbb iPhone eladások ilyen jelentős hasznot hajtanak.
Az Apple egyre nagyobb befolyásra tesz szert az iparágban is. Egy friss Gartner-összeállítás szerint, amit a Spiegel idéz, a cég volt 2011-ben a legjelentősebb félvezető-megrendelő. Több mint 17 milliárd dollárért vásárolt csipeket, memóriát és egyéb alkatrészeket elsősorban ázsiai beszállítóitól.
Az Apple szoftver- és és szolgáltatási üzletága is jól jövedelmez: az iTunes, az iBooks és az App Store több mint kétmilliárd dolláros bevételt hozott.
Az Apple számaiból több következtetést is le lehet vonni. Az egyik az, hogy a vállalat számítógép-gyártóból mobil eszközök gyártójává alakult át. A folyamatra kezdete akkor lett nyilvánvaló mindenki számára, amikor elhagyták a cég nevéből a Computer szót néhány évvel ezelőtt – és ezt erősíti a tény is, hogy a vállalat bevételének több mint felét az iPhone hozta a tavalyi negyedik negyedévben.
Ami igazán boldoggá teheti az Apple-t, az az, hogy az ősellenség, a Samsung így ismét a második helyre szorult. A dél-koreai vállalat csak néhány hétig ünnepelhette, hogy 2011 negyedik negyedévében 35 millió okostelefont szállított ki, és ezzel piacvezetővé vált. A többi vállalat nem is fenyegeti az Apple trónját: a Motorolánál nem látszik növekedés az utolsó negyedévben, a HTC pedig enyhe csökkenéssel volt kénytelen számolni.
A jelek szerint senki nem tud az Apple uralmára törni. Hiába a 2011-ben be nem vezetett iPhone 5 miatti csalódás, de még a cégalapító Steve Jobs halála sem rengette meg a cég helyzetét, sőt, a várt negatív hatások is elmaradtak. Sőt, Tim Cook szerint az iPhone 4S-ből még annál is többet el tudtak volna adni, mint amennyi valójában elkelt, ha lett volna elegendő utánpótlás.
Megalapozatlannak bizonyult tehát az a sejtés, hogy az iPhone és az okostelefon-eladások drasztikusan csökkennének. Tény, hogy a Google Android operációs rendszere fényévekkel népszerűbb, mint az iOS, de ha mobiltelefoná-gyártásról van szó, az Apple jelenleg nyerő pozícióban van.
Ugyanakkor az iPhone-okat, az iPadeket és az iPodokat kiszolgáló iOS sokkal nagyobb hangsúlyt kap, mint az iMacs és a MacBook számára kifejlesztett OSX. Logikus lépés az iOS-t és az OSX-et közelíteni egymáshoz, hogy egy nap egységes operációs rendszerré olvadjanak össze.
A Microsoft hasonló irányba igyekszik a Windows 8-cal - az asztali és hordozható számítógépeken ugyanúgy használható, mint táblagépeken. Egyelőre azonban a ebből a windowsos mobiltelefonok kimaradtak.
Az egységes Apple operációs rendszer nagyon is megfelelne a trendeknek: a táblagépek felfalják az asztali gépek piacát. Ha a táblagépet számítógépnek tekintjük, és a PC-k mellé besoroljuk az iPadet is, az Apple jelenleg vezet a számítógépek piacán is. A tavalyi negyedik negyedévben a PC-piac 17 százalékát tette ki az iPad. Egy évvel azelőtt ez a szám még hét százalék volt. A trend tehát egyértelmű.
Ráadásul az Apple-termékek hamarosan teljes ráncfelvarráson esnek át. Az új iPad már februárjában várható, röviddel ezután érkezik az új MacBook, amelyet valószínűleg a 15 hüvelykes MacBook Air követ. Az iPhone 5-re nyár derekán lehet számítani. Egy ponton a kettő között piacra dobják az új iMaceket, és egyre több hír érkezik az új Apple TV-ről is.
(HVG)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.