Apple–Adobe: „This is the beginning of a beautiful friendship”


Az Adobe és az Apple között a közelmúltban feszülő ellentétet lényege, hogy az Apple nemrég lemondott vezérigazgatója, Steve Jobs úgy döntött, hogy nem fogják az iOS eszközök támogatni az Adobe Flash tartalmakat, mert a lejátszó szoftver teljesítménye nem megfelelő, lassú és sok energiát fogyaszt. Az Adobe ezt a lépést versenyellenesnek minősítette, holott igazán nincs olyan gyártó, akinek a mobileszközein kifogástalanul működne a Flash Player.


De vajon tudtátok-e, hogy Steve Jobs és az Apple nélkül az Adobe talán sosem vásárolta volna fel a Flash technológiát, sőt lehet, hogy nyomtatókat gyártana…?

Pamela Pfiffner az Inside the Publishing Revolution című könyvében mesél el egy érdekes történetet az Adobe és az Apple korai éveiről. 


 

Az Adobe 1982-ben alakult, eredetileg hardveres cégként két alkalmazottal, John Warnock-kal és Chuck Geschke-vel. A cég célja az volt akkoriban, hogy létrehozzák a legjobb nyomtatót Warnock PostScript szoftverére, és az akkor még különlegesnek számító lézernyomtatókra. 

Ugyanebben az időben az Apple az első széles körben elérhető, tömegpiaci lézernyomtatón dolgozott, amiből később a LaserWriter lett. A probléma az volt, hogy a cég szoftvere nem volt képes megfelelő, jól méretezhető szövegek nyomtatására 300 ppi-s felbontásban. Az Apple hardverét a Canon szállította egy megállapodás alapján, ez a hardver akkoriban forradalminak számított, de szoftver nélkül nem ért túl sokat. Steve Jobs közben tudomást szerzett arról, hogy Warnock és Geschke is egy nyomtatón dolgoznak, ezért megszervezett egy találkozót. A PostScript szoftver azonnal megtetszett Jobs-nak, és tudta, hogy meg kell szereznie. 

„Mi voltunk az elsők az USA-ban, akik hozzájutottak a Canon lézernyomtatójához. Mikor felkerestük John-t és Chuck-ot rögtön láttuk, hogy a hardverünk sokkal jobb, mint az övék, viszont az ő szoftverük jóval fejlettebb, mint amin mi dolgoztunk éppen. Lenyűgözött, amit láttam.” – mondta el Jobs. 

Végül Warnock és Geschke egy reggeli mellett találkozott Steve Jobs-szal Cupertinoban 1984-ben. Jobs azt javasolta, hogy liszenszeljék a szoftverüket, amivel elkészülhetne a 300 ppi-s Apple gyártású lézernyomtató. 

Ahogy Geschke emlékszik, Steve Jobs a következőket mondta: „Nincs szükségünk a számítógépre. Nincs szükségünk a nyomtatóra. Nekünk a szoftver kell.”

Végül Steve Jobs meggyőzte a két tulajdonost, hogy hagyjanak fel a korábbi terveikkel, és szoftvergyártóként folytassák. Ez a lépés tipikusan Steve Jobs-ra vall. Megszerezte, amit akart, és elkészítette a forradalmian új termékét, közben pedig lefektette annak az alapjait, hogy az Adobe később olyan szoftvereket hozhasson létre, mint a PhotoShop. Ami pedig a legérdekesebb a történetben, hogy enélkül az Adobe valószínűleg sosem vásárolta volna fel a Macromediat és ezzel a Flasht. 

Az elmúlt évek ellenségeskedései ellenére látható, hogy az Adobe és az Apple sokkal inkább partnerek, mint ellenfelek. Különösen igaz ez Warnock és Jobs kapcsolatára. Steve Jobs kifejezetten kellemes emlékeket idéz a könyvben az Adobe alapítójáról:

„Az életemet is rábíztam volna, és szerintem ő is bízott bennem. Emberileg nagyon jó kapcsolatunk volt annak ellenére, hogy nem mindig értettünk egyet.”

A Flash körüli viták ellenére tudni kell mindenkinek, hogy a két cég fektette le közösen a modern nyomtatás alapjait: megszületett a LaserWriter. A Flash körüli vitával ugyan kis homok került a szerkezetbe, de lehet még olyan ötlet és közös érdek, hogy a későbbiekben együtt dolgozzon ki valami újat a két cég.

(beszeljukmac)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram