A jószerencse úgy hozta, hogy ezekből a finomságokból került hozzánk egyszerre kettő is: a Loupdeck belépő terméke a Loupdeck Plus és a magyarországon kevésbé ismert, feltörekvő TourBox Neo. Árcéduláját tekintve egy high end eszköz és egy alsó középkategóriás termék. Mi pedig összehasonlítottuk őket.
Az elmúlt évek iparági változásai és a kísérletező kedvükben lévő startupok korábban elképzelhetetlen célhardverek megjelenésének ágyaztak meg a hardver piacon. A Palette 2015-ös sikeres Kickstarter kampánya után egyre-másra jelentek meg annak kihívói. 2022-re pedig elmondhatjuk, hogy a “kiegészítő grafikai irányítópult” fantázianevű kategóriában már számos termék érhető el akár hazánkban is.
A jószerencse úgy hozta, hogy ezekből a finomságokból került hozzánk egyszerre kettő is: a Loupdeck belépő terméke a Loupdeck Plus és a magyarországon kevésbé ismert, feltörekvő TourBox Neo. Árcéduláját tekintve egy high end eszköz és egy alsó középkategóriás termék.
Cikkünk címe éppen ezt tükrözi. “Dávid és Góliát harca” - hiszen kissé álszentnek tűnhet a nehézsúlyú Loupdeck összehasonlítása a tenyérnyi TourBox-al - én azonban mégis megpróbáloznék ezzel, elvégre a két eszköz éppen ugyanarra való: ki lehet velük váltani a billentyűzetet a kreatív munkafolyamatok során. Hiba lett volna tehát nem összehasonlítani őket.
A teszthez Adobe Photoshoppot és Adobe Lightroom-ot használtam, és pontosan ugyanazokat a lépéseket végeztem el mindkét eszközzel, ami körülbelül lefedett egy átlagos retusálási folyamatot: világosítottam, forgattam, színeket buheráltam - és igyekeztem közben egyszer sem nyúlni a billentyűzetemhez. Spoiler: sikerült.
A Loupdeck egy finn vállalkozás, 2016-ban alakult, és kifejezetten ilyen, a kreatív folyamatok felgyorsítására szolgáló “grafikai konzolokat” gyárt. A “Loupdeck +” a portfóliójuk belépő szintjét képezi: egy billentyűzet méretű, fém (hatású?) vezérlőpanel. Ránézésre egy rakéta irányítópulthoz hasonlít, saját színgőrgőkkel (a vörös - lila tartományban) és külön-külön állító tárcsákkal az egyes fotó effektekhez (fehéregyensúly, kontraszt, élesség, árnyékok, stb…).
Ezen túl gyakorlatilag minden főbb billentyűkombináció lefedésére alkalmas gombsorral is felszerelték és még videószerkesztést segítő tárcsával is fel van vértezve. Egy nagyágyú.
A TourBox (a Neo változat járt nálunk) ezzel szemben egy robusztusabb, matt-fekete műanyag eszköz, látszólag jóval kevesebb lehetőséggel. A mögötte álló csapat a Google és Autodesk volt mérnökeiből és fejlesztőiből áll akik szintén 2016 óta dolgoznak együtt, de maga a termék csak 2018-ban, egy sikeres Kickstarter után jelent meg a piacon.
A TourBox különlegessége, hogy a jelentősen kevesebb gombbal dolgozik a Loupdecknél, és ezek a gombok nincsenek is felmatricázva - az egyes funkciók között a középső tárcsa lenyomásával lehet váltani, a gombokhoz funkciót rendelni pedig az eszközhöz tartozó illesztő szoftverrel lehet.
Valójában ugyanis ez a lényeg, és ez az, ami miatt azt gondolom, hogy akár egy összetettebb munkafolyamathoz is elegendő lehet akár TourBox is: mindkét eszköz csupán egy híd a saját illesztő szoftvere és a felhasznált grafikai szoftver között, és a funkcióik - legyenek azok bármilyen látványosak is, tulajdonképpen csak a hozzárendelt grafikai szoftver megfelelő, gyorsbillentyűjét helyettesítik.
Az egyes potméterek, korongok és tárcsák - bár nagyon látványosak - ezekhez a funkciókhoz alapértelmezetten nem férnek hozzá, így önmagukban, megfelelő konfiguráció nélkül mit sem érnek. A munkafolyamat nagyjából úgy néz ki, hogy kiválasztok egy eszközt a szoftver eszköztárából (a Loupdeck-en az előre beállított tárcsához nyúlva, a TourBoxon pedig a középső tárcsával kattintgatva) majd felle módosítom a megfelelő értékeket - végül (néhány esetben) lenyomom a tárcsát, hogy az érték fixálódjon és jöhet a következő dolog.
Ez tényleg nagyon gyors és könnyed, már-már szórakoztató, de valójában csak a szoftver alapfunkcióit hívja meg az illesztőszoftveren keresztül, így némi játékos munka után mindkét hardverhez tartozó szoftvert is tüzetesen szemügyre kellett vennem.
Nem nagy meglepetés, hogy ezen a területen is a Loupdeck bizonyult jobbnak: a sok elérhető végpontot egyszerűen nem lehet figyelmen kívül hagyni: hiába van mindkét hardverhez előre beállított konfiguráció a legtöbb grafikai szoftver használatához, a Loupdeck-et sokkal egyszerűbb használatba venni és megszokni.
Ráadásul, míg a TourBox a képernyőn, a használt grafikai szoftverektől egy független rétegben kommunikál a felhasználóval (ez olyasmi, mint a Wacom driver “On Screen Control” funkciója) a Loupdeck telepíti a saját extensionját, és azon keresztül informál minket. Ez utóbbi fejlettebb megoldás, kevesebb hibalehetőséggel - ráadásul elegánsabb is, azt tükrözi, hogy a Loupdeck maga is része lett a Lightroomnak, Photoshopnak, After Effectsnek (stb…).
Ugyanakkor a szoftver támogatás tekintetében nincs különbség az egyes eszközök között: amit nem tudnak, arra meg tudjuk őket tanítani. Az illesztőszoftver felülete mindkét esetben nagyon intuitív, nem nagyon fog kelleni YouTube videókat nézni a beállításokhoz - ezzel szerencsénk lesz. Az előre definiált beállítások tekintetében a TourBox picit szegényesebb, de ennek tulajdonképpen semmi jelentősége nincs, mert elég csak beírni a keresőbe a “Tourbox Preset” szópárt, és meg fogjuk találni az általunk használt szoftver konfigurációját - legyen az Capture One vagy éppen AcdSee (https://www.tourboxtech.com/en/presets.html).
Az eddigiek alapján talán már egyértelmű. hogy igen nehéz helyzetben lennék, ha most kellene döntenem, hogy a két eszköz közül melyik maradjon ott végleg az asztalomon. Ha teljesen őszinte akarnék lenni, végül praktikus okokat nézve (már így sem fél er túl sok minden nálam) a TourBox-ot választanám, annak ellenére is, hogy a Loupdeck érezhetően többet adott mind a felhasználói élményt, mind a konfigurációját tekintve.
Ugyanakkor egyértelműen látom, hogy annak, aki valóban alkalmazott grafikusként, fotósként vagy vágóként dolgozik, szüksége van erre a kényelmére és sebességére - és bár ez az eszköz jelentősen magasabb árcédulával operál, a különbség még itt sem annyira markáns, hogy ne érné meg azonnal a drágább készüléket megvásárolni.
Dávid és Góliát összecsapása nálam döntetlenre áll.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.