A cég igazgatója igazi kullisszatitkokat oszt meg a Reason alkalmazás jövőjével kapcsolatban.
A Reason Studios CEO-ja, Niklas Agevik 2021 szeptember végén egy meglehetősen rendhagyó blogbejegyzést tett közzé, melyben szakít az eddigi fejlesztési tervek titokban tartásának gyakorlatával. Az éves frissítési ciklusok mellett erre nyilván a versenytársak miatt volt szükség, mostanra azonban a világ megváltozott. Most már úgy gondolják, hogy mind a cég, mind pedig a közösség érdekét szolgálja az átláthatóság a jövővel kapcsolatban, hiszen beálátták: a szoftvervásárlás ma már teljesen más, mint 2003-ban. Most már nem csak egy zeneszerző szoftvert veszünk, hanem jelentős időt és energiát fektetünk az teljes Reason ökoszisztémájába, ehhez pedig elvárható előre tudnunk, hogy milyen irányba fog haladni a szoftver.
Ezért a jövőben az ilyen átláthatóságot biztosító posztokra rendszeresen lehet majd számítani. Sőt még tovább mennek, amikor a közösség kifejezett közreműködését kérik a különböző közösségi platformokon (Reason Talk, Twitter, Facebook, Instagram) keresztül abban, hogy fejtsék ki a véleményüket a cég által vázolt irányvonalról.
A Reasonról általban
A Reasonról alkotott saját elképzelésük az, hogy a Reason az a hely legyen, ahol elmerülhetünk a zene nyújtotta szórakoztatásban. A Reason elindítása soha ne tűnjön feladatnak, hanem olyan helyként gondoljunk rá, ahol jobban szóraktat maga a zenélésen, mint bármi más (még ha hangozzon kicsit túlzottan is ez cél, de ezt érdemes kitűzni!) A fejlesztés során mindig olyan dolgokkal bővit a Reason-t, melyek szórakoztatóbbá teszik a programot, vagy segítenek több zenei ötletet generálni.
Az is cél, hogy a Reason rendelkezzen mindazzal a mélységgel, amire szükséged van ahhoz, hogy kreativitásodat egyedi, furcsa és izgalmas irányokba terelhesd. Ahogyan gitárpedálokból sem lehet elég, ők is azt szeretnénk, hogy a Reason-ben mindig legyen még egy gomb, amit elforgathatsz, legyen még egy csúszka, amit hozzáadhatsz a Combinatorodhoz, vagy még egy eszköz, amit felfedezhetsz.
Marketingnyelven szólva mindez az új szlogenükben jelenik meg: "Sound Like You". Soha nem könnyű átadni egy olyan dolog mélységét és gazdagságát, mint a Reason, de úgy gondolják, hogy ez a három szó elég jól leírja azt a kreatív szabadságot és kifejezőerőt, amitől a Reason egyedülálló.
A Reason-t se nem plug-in, sem nem DAW - a Reason mindkettő! Bár a legtöbb funkció, amely izgalmasabbá és szórakoztatóbbá teszi a Reason-t, szinte mindig mindenki számára bír előnyökkel, mégis láthatóak az ütemtervben, amelyek inkább a plug-inként való használatra, és ami inkább a Reason önmagában álló használatára koncentrálnak.
Az utóbbi évek egy igazán izgalmas időszakot hoztak a Reason felhasználói számára. A Reason 11-ben a Reason plug-in-ként való használatának és a Reason+ alacsony belépési korlátjának köszönhetően mostanra minden eddiginél több ember használja a Reason-t.
A Reason havi felhasználóinak száma az elmúlt néhány évben
Vállalatként szintén jobban összpontosítanak a Reasonre, és többet fektetnek a Reasonbe, mint korábban valaha. Lehet hogy kívülről elsőre nem látszik, de a Reason 12 a bizonyíték arra, hogy mennyire elkötelezettek az alkotói a Reason iránt.
A Reason 12-ben frissítették a grafikát és javították a böngészőt, de röviden nézzük, hogy milyen mérnöki erőfeszítésekre volt itt szükség. A Reason már több mint 20 éves, és a grafikus motor a kód egyik legrégebbi része volt. Évekig halogatták a grafikus motor cseréjét, mert tudták hogy mekkora hatalmas vállalkozásról van szó. De 2019-ben úgy döntöttek, hogy elég volt.
Tehát a munka már 2019-ben elkezdődött, ahol a gyönyörű hi-res grafikát, a pörgő ventilátorokat és a Subtractor felületének a karcolásait megalkották. A legjobb mérnökök közül néhányan majdnem másfél évet töltöttek azzal az “agyátültetéssel”, amit a grafikus motor frissítése jelentett. Aprólékosan, apránként csiszolták tovább a Reason-t, egyre több és több hardverkonfiguráción tesztelve, amíg 2021 elején megnyitották a szélesebb körű nyilvános bétatesztelés számára.
Nemcsak azt érték el, hogy a Reason bármilyen nagyítási szinten nagyszerűen működjön, hanem az összes grafikus feldolgozó algoritmust is kicserélték, hogy a dedikált grafikus kártyát használhassák, amellyel minden modern számítógép rendelkezik.
Becsléseink szerint ez a befektetés a teljes Rack Extension (RE) technológia megépítésével volt egyenértékű. Még mindig van hova fejlődni abban, ahogy a Reason kezeli az alkalmazások zoomolását, de hatalmas előrelépés, hogy végre megjelent ez a tulajdonság - ezáltal a Reason jövőbiztosabb lett, mint valaha, és van egy nagyszerű platform, amelyre minden jövőbeli fejlesztés épülhet.
Az ütemterv
Az alábbiak nem ígéretek, inkább tervek, amik néha változhatnak, és ha ez megtörténik, akkor azt egy következő bejegyzésben elsőként olvashatjuk a cég blogján. Az itt leírtakon túl természetesen folyamatosan javítják a hibákat, valamint javítják a stabilitást és a teljesítményt.
Fejlesztés alatt
Intelligens böngésző - október
A Reason 12 egy megújult friss és gyors böngészési élményt kínál. Októberben viszont olyan frissítéssel készülnek, amely jobban rendszerezi az összes tartalmat, és sokkal könnyebbé teszi a patchek és a hangok megtalálását.
A Reason maradék részének nagyfelbontásúvá alakítása - október
A Reason 12 esetében a rack hi-res felbontásúvá tételén volt a hangsúly, de az októberi frissítés a szekvencer és a felhasználói felület többi részét is hi-resre frissíti.
Több stílus a Combinator 2.0-hoz - november
A legtöbben szeretnek pepecselni a megfelelő gomb vagy gomb kiválasztásával ahhoz, hogy a Combinatoruk igazán ütős legyen. Ezek sokkal szórakoztatóbbá teszik a Combinator gyártást, és ezt szeretnék még izgalmasabbá tenni azzal, hogy még szélesebb lenne a választék
M1 támogatás - december
A Reason natívan fut az Apple M1 processzoron.
VST3 támogatás - 2022 január
VST3 támogatás érkezik a Reasonhoz! Ez is egy nagy projekt, de azon dolgoznak, hogy minél hamarabb elkészüljön
A Reason+ előfizetők az előfizetésük részeként kapják meg ezeket, és a tervek szerint a Reason 12 tulajdonosok számára is ingyenes frissítésként lesz elérhető.
Jövőbeli tervek
Ezek azok a jövőbeli fejlesztések, amelyeket alaposan megvizsgálnak. Még nem született döntés arról, hogy pontosan mit és mikor fognak kiadni. De ha követjük az ezzel kapcsolatos jövőbeli blogposztokat és esetleg még visszajelzést is küldünk velük kapcsolatban, akkor az itt felsorolt dolgok varázslatos módon átalakulhatnak részletesebb, "Tervezett/fejlesztés alatt álló" elemmé a következő blogbejegyzés megjelenésekor.
Új eszközök - Jelenleg a kutatási fázisban van, hogy mi lesz a következő eszköz fejlesztés. Sok klassz koncepció létezik már a tervezőasztalon, továbbra is várják a visszajelzéseket, hogy mit szeretnétek látni (és hallani)!
Szoros integráció más DAW-kkel - Nagyjából a felhasználók fele használja a Reason-t egy másik DAW-ba beágyazva, ezért a cégnek is érdeke, hogy ez a használati mód a lehető legzökkenőmentesebb lenne. A több VST funkció támogatása és az indítási idő csökkentése néhány kulcsfontosságú dolog, ami jelenleg a fókuszban van.
Azonnali zenei eredmények - A Reason sokféle szerepet betölthet a kreatív alkotási folyamatban, hiszen már eddig is nagyszerű eszközöket kínált a gyors ötleteléshez. Most is vizsgálják a jelenlegi munkafolyamatot, a szekvencer és egyéb fejlesztéseket.
Engedélyezés/Offline mód a Reason+ számára - Tisztában vannak vele, hogy sokan függnek a Reason-től és a Reason+-tól olyan helyzetekben, amikor nem mindig van internet-hozzáférés. A Reason-tulajdonosok számára az engedélyezés néha akadozhat, és jelenleg nincs mód a Reason+ használatára internet-hozzáférés nélkül. Ezért egy olyan új autorizációs megoldást kutatnak, amellyel egyszerre mindkét problémát megoldják.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.