Tudod, hogy mekkora dpi szükséges egy átlagos bankjegy elkészítéséhez?
A mai, egyre inkább digitalizálódó világban megszokottá válik az érintésmentes kártyás fizetés, ugyanakkor még mindig nem szabad elfeledkezni a hagyományos bankjegyekről, főként ha az ember dizájn oldalról közelíti meg ezt a kérdést. Ha egy kicsit is érdekel, hogyan készülnek a bankjegyek, illetve a hozzájuk tartozó grafika, akkor érdemes megnézni a következő videót:
Nagyon sok grafikus tervez pénzeket, azonban csak kevesüknek adatik meg, hogy olyan pénzeket tervezzenek, amelyek valóban forgalomba is kerülnek. Nincs ez másként Magyarországon sem, ahol a Magyar Nemzeti Bank grafikusai a legmodernebb módszerekkel, Wacom táblák segítségével készítik el a bankjegyek grafikai dizájnját.
Az elsőre könnyűnek tűnő munka sokkal nehezebb, mint azt az ember gondolná, hiszen a magyar bankjegyeknek is komoly biztonsági előírásoknak kell megfelelnie. Rengeteg rejtett, és szabad szemmel láthatatlan elemet tartalmaznak, amelyeket csak sokszoros nagyítás mellett vehetünk észre. Azért, hogy ezek az elemek felkerülhessenek, illetve a sokszorosára való nagyíthatóság érdekében a magyar bankjegyek grafikái 12800 dpi-ben készülnek, ami elsőre szinte felfoghatatlan a megszokott 300 vagy 600 dpi-s nyomtatási formátumok mellett.
A mai grafikai technológiáknak köszönhetően azonban az ilyen tervezés is egyre könnyebb, így a bankjegytervező grafikusok is egyre gyakrabban engedhetik szabadjára a fantáziájukat. Országonként változó, hogy milyen gyakran cserélik a pénz kinézetét, azonban egyre több helyen tekintenek országimázs formáló eszközként erre, így a jól megszokott portrék mellett sok országban egyéb kreatív megoldások születnek.
Összegyűjtöttünk nektek néhány kifejezetten szépnek mondható bankjegyet. Neked van kedvenced?
Norvégia
Argentína
Aruba
Ausztrália
Hongkong
Új-Zéland
Fidzsi-szigetek
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.