A FaceApp applikációval hatalmas hullám indult a közösségi oldalakon, de az arcmanipuláló alkalmazás vajon tényleg az adathalászatra utazik?
Azt fontos leszögezni, hogy a FaceApp nem egészen új dolog az interneten. 2017-ben már a mostanihoz hasonlóan nagyon felkapták, ám akkor akadtak vele problémák, ugyanis az alkalmazás hajlamos volt kifehéríteni a sötét bőrű emberek fotóit, amiből aztán botrány is lett.
A mostani app azonban egy sokkal összetettebb kis program. Például mosolyt helyezhetünk az arcunkra, változtathatunk a hajszínünkön, fiatalíthatjuk vagy akár öregíthetjük magunkat. S bár számos hasonló arcmanipuláló applikáció létezik, a FaceApp azért más, mert magát az arcformánkat is alakítja. Az így létrejött, sokkolóan valósághű végeredmény pedig nem véletlen.
Egy orosz startup cég fejlesztette ki, és a mesterséges intelligencia egy formáját, a neurális hálózatokat segítségül hívva, komoly számítási teljesítménnyel dolgozik. Ennek azonban az az eredménye, hogy maga a kép manipulálása nem a telefonon történik. Az app a kiválasztott fotót nem a telefonon készíti el, hanem elküldi egy felhőbe, majd a kész fotót küldi vissza a telefonra.
És el is érkeztünk a bökkenőhöz. Az alkalmazás az első futtatáskor engedélyt kér ahhoz, hogy elérhesse a telefon tárhelyén található fényképeket, valamint megoszthassa őket különféle internetes szolgáltatásokkal. Erre mindenki boldogan nyom egy okét, hiszen pont ezért töltötte le - hogy öregítse, fiatalítsa, nővé vagy férfivá változtassa saját magát, ez sokak szerint komoly biztonsági kockázattal jár.
Azonban fontos belegondolni, mekkora rizikóval is járhat ez. Te mit tennél, ha időskori önmagad köszönne vissza egy reklámplakáton? Az alkalmazás szabályai szerint, konkrétan ebben az esetben, semmit se. Egy ügyvéd, Elizabeth Potts Weinstein megvizsgálta az alkalmazás dokumentációját, és ez alapján azt állítja, gyakorlatilag a használat megkezdésével egyszerre azt is megerősítjük, hogy a készítők jogot szereznek a fotóink, a nevünk, a felhasználónevünk és különféle szokásaink információinak teljeskörű felhasználására, még üzleti célokra is.
Az a rémhír is felröppent, hogy a program kiszivárogtatja a fényképeket, ami azért is veszélyes, mert ha a lakásodban készült képek illetéktelen kezekben kerülnek, láthatják milyen életminőségben élsz, de a legintimebb fotóid is napvilágot láthatnak. Az sem túl nyugtató gondolat, hogy a FaceAppot készítő cég, a Wireless Lab hírneve nem éppen makulátlan.
Tények és ijedség ide vagy oda, jobb, ha óvatosak maradunk, és inkább kerüljük az alkalmazás használatát. Ha mégis leküzdhetetlen vágyat érzünk, hogy öregen, esetleg más neműként láthassuk önmagunkat, olyan telefonon használjuk az appot, ahol semmilyen fontosabb adatot nem tárolunk, használat után pedig töröljük.
(index)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.