Egyszer volt, hol nem volt egy magyar sikertörténet - Mesék uralják a YouTube hazai élvonalát


Közel 150 videó, több mint 360 ezer feliratkozó és 670 milliós össznézettség. A KerekMese alkotóit kérdeztük arról, mi áll mesebeli történetük és sikerük hátterében.


A legjobb sztorikat az élet írja, a KerekMese csapata pedig 2D-s számítógépes animációk; mesék és gyermekdalok formájában osztja meg őket a magyar YouTube-szcéna legfiatalabb fogyasztóival. Vass Mónika és Tavaszi László egyedülálló családi vállalkozása minden képzeletet felülmúlt, ugyanis néhány év alatt a legnagyobb magyar nyelvű gyermekcsatornává nőtték ki magukat.

nyitokep_0.png

A KerekMese története még 2013-ban, egy véletlen folytán kezdődött. Mónika illusztrátorként dolgozott, többnyire külföldi projekteken, a házaspár kisfia, Tomi pedig már ekkor nagy rajongója volt a YouTube-on elérhető angol gyermektartalmaknak, imádta a rengeteg számolós, ábécés és állathangos videót. Mónika ekkor gondolt egyet, és elkezdett hasonló tartalmakat gyártani, hiszen ehhez fogható, magyar nyelvű videók még nem igazán voltak elérhetőek a videómegosztón. Az ötlet bejött: már az első néhány mese fogadtatásán is látszott, hogy valami működik.

Mónika és Laci szerint rengeteg munka és odafigyelés gyümölcse az, amire ma büszkék lehetnek, de nem volt egyszerű megszokni, hogy szinte a nap 24 órájában a KerekMese tölti ki a gondolataikat. Az ötletelés manapság sem nyolc órában zajlik, tömérdek figyelem és agyalás előzi meg azt a pontot, mikor a gép elé ülnek a kész ötlettel, ehhez pedig kezdetben nem volt egyszerű alkalmazkodni, hiszen teljesen eltért a korábbi gondolkodásmódjuktól.

“Így utólag nézve nagyon jókor kezdtünk kifejezetten Youtube-ra gyerektartalmat készíteni, óriási adottság, hogy nálunk egy családon belül megvan az összes kreatív és technikai tudás a rajzfilmkészítéshez, és talán a nézők érezték, hogy mindig őszintén, a saját életünkből merítettük az ötleteket a videókhoz.”

Az évek alatt persze rengeteget változtak, formálódtak a videók. Eleinte nagyon sok tartalmat készítettek, gyakran hetente osztottak meg új anyagot, és az sem volt ritka, hogy reggeltől éjfélig ment az animálás. Kezdetben népmesékkel, népdalokkal próbálkoztak, ezek a tartalmak kisebb gyerekeknek készültek, később viszont saját ötleteiket is kezdték megvalósítani. Főleg a tanulós és az állatos dalok hasítottak a rajongók körében, de a mindennapokról szóló mondókák, mint például a Pancsi vagy a Fogmosó dal is óriási népszerűségnek örvendtek, csakúgy, mint a tematikus dalok, mint a dínós vagy a bolygós, illetve az angol népdalok magyar verziói is szép számmal vonzották a gyerekeket.

“2016 óta van Tomi mesénk, ami egyértelműen a nagyobb gyerekek, és sokszor a felnőttek kedvence, 2017-től Nyuszi mesénk, és most 2018-ban készítettünk már Lili mesét is, ami ha lehet, még személyesebb és őszintébb. Most kb. háromhetente töltünk fel videót, mert csak a legjobb ötleteket akarjuk megvalósítani, azokat is a lehető legjobb minőségben. Régebben sok feldolgozás volt, akkoriban elővettük magát a mesét vagy a dalt, és akár tíz verzióból kialakítottuk a sajátunkat. Ma már szinte csak saját ötletekből csinálunk videót. A zenék legtöbbször dúdolgatásból, énekelgetésből, hülyéskedésből jönnek, először a refrén/hook van meg, abból alakul a többi. A meséknél mindig saját élmények adják a témát, például az iskolai dolgok, egy horgászás, egy bibi, vagy épp egy költözés.”

Az alkotási folyamat jellemzően a szöveg elkészítésével majd felvételével kezdődik, azonban az animálás során sokszor változtatásokra van szükség, amennyiben a videó úgy kívánja. A karaktereket Mónika papíron rajzolja meg, de a hátterek megalkotása és a színezés már számítógéppel történik. Maga az animáció hozza magával legtöbb tennivalót, hiszen ebben a szakaszban dől el, hogy összeáll-e úgy a történet, ahogyan azt az alkotók elképzelték. Aprólékos munkájukat az is bizonyítja, hogy gyakran még a feltöltés előtti órákban is javításokat eszközölnek a már kész videón.

“A karakterek kinézete Mónika gyerekkorától jellemző rajzstílusa. Van néhány visszatérő, kitalált figura, mint a Nyuszi, de Tomit a kisfiúnk ihlette, és időről időre bekerül egy-egy valós szereplő is a mesékbe. A hangfelvételhez, zenekészítéshez Ableton Live-ot használunk, a grafika a rajzlapról a Photoshopba kerül, és a színezés után Animes Studio-ban készül az animáció.”

A leghűségesebb rajongóknak talán feltűnt, hogy dalokból mostanában kevesebb van. Ennek az az egészen egyszerű oka, hogy Mónikáék tovább hagyják érni az ötletet, hogy még kidolgozottabb és átgondoltabb legyen a végeredmény, így akár egy év is eltelhet, mire a gondolat a megvalósítás fázisába ér.

“A meséknél is van egyfajta várakozó ötletlistánk, de mindig kell egy impulzus, hogy eldöntsük, melyik lesz a következő. Azért legtöbbször 2-3 videóra előre sejtjük, hogy mi fog következni, így a szöveg már majdnem kész, amikor az előző videót feltöltjük. Párszor átírjuk még, aztán felvesszük, majd jön a rajzolás és az animáció. Az egész folyamat akár 3-4 hétig is eltarthat, mindenesetre a videó feltöltése után pár nappal már biztos előkerül a következő ötlet.”

A legtöbben, egészen pontosan több mint 28 millióan a Számoló dalt nézték meg, de a Tomi mesék és a saját dalok is nagyon népszerűek. Több mint 360 ezer feliratkozóval, és 670 milliós össznézettséggel büszkélkedhetnek, melyből csak júliusban 11 millió megtekintést sikerült elérniük, de év végén jellemzően ennek másfél-kétszerese szokott lenni a nézettség.

“Csaknem 150 videónk van, és annyira sokszínű a közönségünk, hogy nem is nagyon tudnánk megmondani, mit szeretnek a legjobban. Mi a készítés, a feltöltés pillanatában minden videót szerettünk, és izgatottan vártuk a fogadtatást, persze visszanézve azért a régiek közül már sokat máshogy csinálnánk. Azért nálunk is van néhány saját dal, ami rendszeresen, akaratlanul is eszünkbe jut, mint az órás, az autós, vagy a hűtős dal, de a mesékből is néha egy-egy mondat visszaköszön az életünkben.”

A KerekMese csapata kérdésünkre elárulta, hogy a jövőben sem tétlenkednek majd, jó pár videót szeretnének még elkészíteni, és folyamatosan keresik az új lehetőségeket, melyben az élet hozta változások is nagy segítségükre vannak.

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram