Krizbo szörnyeket teremt


Egy szentendrei grafikus esete a szörnyekkel, illusztrációval és grafikával – wacommal felvértezve.


Krizbai Gergely, grafikus, vagy ahogy inkább ismerik Krizbo 1988-ban született. Szinte közhely, de Krizbo kiskorától fogva a rajzban, később tágabban értelmezve a képalkotásban találta meg a boldogságot. Szerencsés módon a közeg is adott volt számára: apja Krizbai Sándor, „Alex“ Munkácsy-díjas képzőművész, édesanyja Krizbainé Szabó Éva muzeológus mellett életének szerves része volt a művészet. Otthon festmények között meg a Ferenczy Múzeum kiállításain nőttem fel. – mondja ezzel kapcsolatban. Ráadásul a család Szentendrén él, ahogy mostanában mondják a „A művészet magyarországi fővárosában“. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy a művészeti képzésben találta meg a számára megfelelő utat. 

Tanulmányait a soproni Alkalmazott Művészeti Intézet, Tervezőgrafika szakán végezte. Elmondása szerint minél messzebb akart kerülni a fővárostól, a „kortárs körök“ hatásától, hogy saját világot alakíthasson ki. Útkeresésének egyik, talán legismertebb állomása NapiSzörny nevű illusztrációs sorozata, amin 2012-től egészen 2017-ig dolgozott. Az öt év alatt 300 önálló illusztrációt készített a témában. „Minden lehet szörnyeteg“, így szól a sorozat mottója: rajzaival a szörnyek sokszínűségét tárja fel. A grafikákból készített giclée nyomatokat több kiállításon bemutatta országszerte, de a rajzok egészen Olaszországig eljutottak. A sorozat szakmai sikerét mutatja, hogy diákévei alatt először az Országos Diákköri Konferencia, Képgrafika tagozatának első helyét nyerte el vele, majd mint végzett grafikus, a nagy múltú Kortárs folyóirat egy teljes számot szentelt szörnyeinek. Az újság 2016-ban az Év képzőművésze címmel díjazta. A szörnyekből „botránynaptár“ is készült, az RTL Klub híradója számolt be róla.
Legutóbb a Helikon kiadó gondozásában megjelent, Trollok alkonya című könyv illusztrációit készítette: a kötetben három izlandi sagát olvashatunk, amiket Dunajcsik Mátyás fordított – az író a szörnyes projekt kapcsán kereste meg Krizbót. 
 
Az illusztráció mellett tervezőgrafikusként dolgozik: képregényeket, logókat, weboldalakat sőt, vonatdekorációkat tervez. Legismertebb munkája Szentendre város logója, később a városi fesztiválok arculata: ezek együtt képeznek egy egységes rendszerű arculat-családot.
 
Instagrammján napi szinten oszt meg újabb és újabb rajzokat, vagy akár videókat, amik az üres papírtól egészen a nyomdai előkészítéséig bemutatják egy illusztráció születésének folyamatát.
 
Blog/Online portfolio: www.krizbo.com

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram