Jön a fotósoknak szánt Uber


A pinpic fotósok kiközvetítésével igyekszik elérni az Uber hatást.


Kevés olyan új szolgáltatást lehetne említeni, ami annyira felkavarta volna az állóvizet, mint az Uber. A megosztásra, mobiltechnológiára épülő, a központosított szolgáltatási sémákat elvető ötlet viharos erővel söpört végig a világon (köztük hazánkon is) mindenhol meghökkenést, zavart és nem kevés vitát gerjesztve.

Szerezz fotóst alkalmazással
A sharing economy, illetve az Uber példája azóta jó táptalaja az új ötleteknek. A legismertebb a lakások, házak, szobák megosztására, de inkább közösségi alapú kiadására specializálódott Airbnb, de ezen kívül is több, főleg lokális kezdeményezés próbálta másolni az Uber metódust. A pinpic is ebbe a sorba tartozik, amely leplezetlenül másolja, sőt, klónozza a nagy sikerű vállalkozást, csak éppen egy másik szolgáltatásra, a fotózásra szakosodva.

Az egyik ötletgazda megelégelte, hogy a kirándulásokon, utazásokon mindig ő a fotós, de egyetlen családi rendezvényt sem élvezhet nyugodtan, mivel rajta van a fotózás felelősségének súlya. Ebből a felállásból adódik a gondolat, hogy milyen jó lenne egy alkalmazás segítségével felfogadni egy közelben élő fotóst, aki megörökítené az eseményt, elvetve az ezzel járó gondokat.

Innentől kezdve a pinpic egy az egyben az Uber mintájára épül fel. Adott egy webes felülettel, appokkal megtámogatott közvetítői hálózat, ami egyrészt várja azokat, akik egy kis pénzt szeretnének keresni, illetve azokat a megrendelőket, akik nem akarják magukkal cipelni a fényképezőgépet, és jobb minőségre vágynak, mint amit a mobilok kamerája képes nyújtani.

Az Uberrel való párhuzam tovább folytatható, hiszen az egész szolgáltatás az értékelési rendszerre épül. A megrendelő a fotósról, a fotós a megrendelőről mondhatja el a véleményét, ami alapján könnyebb a válogatás. A pinpic folyamatosan várja a különböző technikai tudású fotósok jelentkezését, bár az nem egyértelmű, hogy végeznek-e bármiféle szűrést, vagy szükség van-e referenciák bemutatására.

Felpörgetnék magukat
Az biztos, hogy nem csak a sok éves tapasztalattal bíró szakembereket várják, hiszen ahogy a pinpic bemutatkozó szövege fogalmaz: „néha mindössze az a lényeg, hogy a munkát megbízhatóan, gyorsan elvégezze valaki”. A fizetés itt is utalással, a rendszeren keresztül történik, de csak akkor, ha mindenki elégedett. A megrendelői díjat egészen addig csak zárolják a számlán, amíg mindkét fél meg nem erősíti, hogy a munkát a fotós az ügyfél kívánságának elvégezte, azaz át is küldte a kért fotókat.

A pinpic jelenleg tesztfázisban, 400 fotóssal működik, a cél pedig az, hogy a szolgáltatás publikussá váljon, és minél többen kerüljenek bele. A rendszer egyébként teljesen nyílt, a belépésért nem kérnek pénzt, arról azonban egyelőre nem lelhetők fel részletek, hogy a megbízási díj hány százalékát veszi le a pinpic.

Az ötletnek Kickstarter oldala is indult, de ezúttal inkább egy népszerűsítő akcióról, mintsem valódi forrás szerzésről van szó – a becélzott összeg ugyanis mindössze 27 ezer dollár. Az itteni támogatással a fotósok kiemelt helyet kaphatnak az alkalmazásban, a leendő megrendelők pedig az eredetinél kedvezőbb áron rendelhetnek maguknak fotózást.

(bitport)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram