Nem hivatalos értesülések szerint az első átfogó frissítő csomag márciusban érkezik a Windows 8.1-hez.
Radikális változtatásokat a csomag valószínűleg nem fog hozni, néhány kiszivárgott apróság alapján arra viszont lehet következtetni, hogy a Microsoft figyel a felhasználók visszajelzéseire. Azt már számtalanszor leírtuk, hogy sokan elégedetlenek a Modern UI-val és azzal, ahogyan a programokat indítani kell – számukra rossz hír, hogy a Microsoft minden valószínűség szerint nem fogja visszahozni a Start menüt, és a Metro UIModern UI is marad. Ugyanakkor a vállalat egy sor apró módosítással szeretné elérni, hogy az eredetileg érintőképernyőkre optimalizált felület könnyedén legyen kezelhető az egérrel illetve billentyűzettel is. A Microsoftnál ugyanis úgy gondolják (és valószínűleg nem teljesen alaptalanul), hogy sokan csak azért idegenkednek az új interfésztől, mert nincsen érintőképernyős notebookuk, monitoruk.
Az egyik fontos újítás az Update 1 telepítése után az lesz, hogy a modern felület alatt futó alkalmazásokat is le lehet majd szúrni a tálcára, így azokat akkor is egyszerűen el lehet indítani, ha valaki jellemzően inkább a klasszikus felületet részesíti előnyben. A leszúrt alkalmazásokban valószínűleg működni fog az előnézeti kép is, ha pedig releváns, akkor a gyorslista is elérhető lesz – biztosat azonban csak a frissítés hivatalos kiadása után tudunk majd mondani.
A Modern Start menüben is lesz helyi menü. A jobb egérgombbal elérhető lista a Windowsban megszokott és nagyon kényelmes módja a kapcsolódó funkciók gyors elérésének, ugyanakkor egy érintésre optimalizált felületnél az apró szövegek miatt egy ilyen felület nehezen használható. Éppen ezért a Start képernyőn eddig nem is volt helyi menü, helyette jobb klikkre (vagy hosszú érintésre) a képernyő alján megjelenő információ sáv segítségével lehetett az opciók közül választani. Az Update 1 telepítése után változik a helyzet, a jobb egérgomb megnyomásával a felugró menüt érhetjük majd el. Az egyelőre még nem tisztázott, hogy a helyi menü csak a Start képernyőn tér-e vissza, vagy a modern alkalmazásokon belül is.
A Start képernyőn megjelenik egy kereső és egy kikapcsoló gomb is. Ezek a funkciók eddig is elérhetők voltak; kereséshez például elég volt elkezdeni gépelni, a gép kikapcsolásához pedig a charm sávot lehetett használni. Sok felhasználót azonban – főleg a Windows 8-cal való ismerkedés elején – zavart, hogy nem egyértelmű, hogy ezeket az alapműveleteket hol lehet elérni. Szintén fontos újítás, hogy a modern alkalmazások is kapnak egy bezárás gombot, vagyis egy „X”-et a jobb felső sarokba – ezeket az appokat eddig úgy lehetett becsukni, hogy a felső élüknél „megfogva” lehúztuk őket, ami egérrel szintén nem tartozott az egyszerű, gyors és kényelmes műveletek közé.
A funkcionalitáshoz ugyan nincs köze, de a Microsoft valószínűleg kézzel-lábbal igyekszik kisebbre venni az OS (fizikai) méretét is, hogy az könnyebben elférjen a 16 GB-os tárhellyel szerelt, olcsóbb táblagépek belső memóriáján is.
Mindezzel együtt nagyon úgy néz ki, hogy a Windows 8/8.1 is a Windows Vista sorsára jut(ott), azaz a felhasználók, bár sokat vásároltak belőle, nem igazán lelkesednek érte. A HP például már bejelentette, hogy gépeit Windows 7-tel is meg lehet vásárolni. Sokak szerint a Microsoft utolsó esélye a Windows 9 lehet, ha a következő operációs rendszer sem tudja megvetni a lábát az okostelefonos és táblagépes piacon, akkor a Windows az emberek fejében végleg megmarad asztali/notebook operációs rendszernek, és sosem lesz képes meghódítani a mobil világot. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy a Microsoft ebben az esetben feladná a próbálkozást, de szükséges lenne egy teljesen új brand felépítése (lásd. Mac OS vs. iOS, az Apple sem ugyanazt a nevet használja az asztali és mobil operációs rendszereinél). A várakozások szerint a Microsoft 2015-ben dobhatja piacra a Windows 9-et, az első beszámolók a konkrét tervekről pedig idén áprilisban, a fejlesztőknek szánt Build konferencián kerülhetnek nyilvánosságra. Várakozások szerint a felület tovább alakul majd, az optimisták szerint visszatérhet a Start menü, a modern alkalmazások pedig a klasszikus környezetben, ablakos nézetben is futtathatók lesznek.
(Geeks.hu)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.