A sikerlisták élén már itthon is self-publishing könyv áll


Tegnap óta Oravecz Nóra „Tejszínhab nélkül. Nem csak szingliknek” című kisregénye vezeti a Bookline Top 10 e-könyv lajstromát.


Az e-történetekre Magyarországon elfogadott népszerűségi mutató további helyein ismert hazai és világnyelvi best-seller írók sorakoznak.

A Tejszínhab nélkül self-publishing könyv. Tehát nem kiadó által bekért vagy elfogadott mű, maga a szerző töltötte fel az erre szakosodott portálra, a Publio független könyvkiadást nyújtó rendszerére.

Világszerte töretlen az ön-menedzselésű könyvek sikere. Rendszeresen az amerikai sikerlista első tíz helyéből két-három könyv független szerző (indie author) műve. Úgy tűnik, most Magyarországra is megérkezett a self-publishing hullám. Az írók-költők, tanulmány-készítők keresik és használják ezt az írói platformot, mert egyszerű, kényelmes, és anyagi értelemben is előnyösebb az alkotó számára. A publikáns a műve kikerülése pillanatában szerzői admin felületet kap, amelyen napi szinten követheti a könyve eladottságát.

Oravecz Nóra könyvének olvasottsága és kereskedelmi sikeressége köthető egy új szerzői magatartásforma kialakulásához is. A szerző – régiesen szólva – a mű befejezésekor nem teszi le a tollat, sőt, csak most kezdi el igazán használni. Sokszor, sok alkalommal. Ugyanis belekezd a könyv népszerűsítésébe a rendelkezésre álló internetes felületeken. Néhány mondatos posztokkal napi szinten folytatja a könyvet, kommenteli a mű további útját. A szám, ami most következik akár megdöbbentő is lehet: Oracecz Nóra blogját tienötezer olvasónál többen lájkolták már le. Ez azt jelenti, hogy ennyien követik mondatról mondatra az új bejegyzéseket. Felötlik az emberben: hány példányban fogy is el ma egy nyomtatott napilap? Akad köztük néhány országos médium, évtizedes múltjával, szerkesztőségével, és talán nem lenne elégedetlen ezzel az érdeklődéssel.

 

A további népszerűsítést segítik elő a multimédiás lehetőségek is. Az Oravecz sikerkönyvből felolvasott néhány oldal pár hét alatt közel ezer hallgatót talált a Youtube-on, illetve a kiadó oldalain.

Felvetődik a kérdés természetesen: hogyan közelíthetnek a témához a könyvtárak, hogyan kerülnek-kerülhetnek be az állományba a független publikálású művek. A sikerlista alapján és az olvasói érdeklődés bizonyítottan magas szintje alapján vitathatatlan, hogy az ilyen könyveknek is teret kell adni. Még kérdés, hogy milyen módon. Az e-kiadású könyveknek van digitálisan nyomtatott változata (POD, Print on Demand verzió), talán ez lehet a megoldás. Addig is, amíg nem válik általánossá az e-könyvek kölcsönzése hazánkban is.

(Könyvkonnektor)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram