Belső források szerint idővel a notebookokban és all-in-one gépekben is ARM processzor válthatja az Intel chipeket.
A Bloomberg szerint az Apple vizsgálja annak lehetőségét, hogyan lehetne Intel processzorokról ARM rendszerchipekre váltani a Macintosh operációs rendszert használó termékeknél, így a notebookoknál és all-in-one gépeknél egyaránt. Habár a mobiltelefonokban és táblagépekben megtalálható rendszerchipek teljesítménye nyers erő alapján egyelőre még nem veszi fel a versenyt az x86-os processzorok teljesítményével, a váltás több elemző szerint is csak idő kérdése.
A táblagépekben és mobiltelefonokban lévő rendszerchipek fejlődése alapján egyébként tényleg logikusnak tűnik, hogy idővel (a szó szoros értelmében) rendszerváltás következzen be, a mai ARM processzorok teljesítménye (tegyük hozzá, hogy gyakorlati szempontból) nagyjából azon a szinten van, ahol a PC-k teljesítménye volt úgy három-négy éve. A jelenlegi kettő vagy négy processzormagot tartalmazó rendszerchipek elegendő memóriával kitűnően alkalmasak szinte minden olyan feladatra, amire egy átlagfelhasználónak szüksége lehet (internet, levelezés, filmek, zene, képfeldolgozás), egyedül a komolyabb programok és a játékok állítják kihívás elé az architektúrát – viszont különféle optimalizációkkal ezen a téren is csodát lehet tenni.
A PC-k piaca egyébként is hanyatlóban, az pedig senki számára nem jelent meglepetést, hogy a személyi számítógépek helyét a mobiltelefonok és a táblagépek veszik át – vagyis azt is elmondhatjuk, hogy a két kategória közötti határ kezd egyre inkább elmosódni. Ezek alapján teljesen logikusnak tűnik, hogy az Apple valóban az ARM architektúra felé kacsintgat. Annál is inkább, mert a cupertinoi gyártó már saját tervezőcsapattal is rendelkezik; saját tervezők készítették az iPhone 5-ben és az iPad 4-ben lévő A6 illetve A6X chipeket is, amelyek kétszer nagyobb teljesítményt nyújtanak a külső tervezők bevonásával fejlesztett elődökhöz képest. Nyilvánvaló, hogy az Apple nem a nyers erő tekintetében lépett előre ekkorát, hanem annak köszönhetően, hogy a processzort és a szoftvert a végletekig képes volt egymáshoz csiszolni – ez pedig járható útnak tűnik az ARM és a Macintosh esetében is. Egy esetleges átállásnál az Apple számára természetesen további előnyként jelentkezhet az is, hogy minden terméke ugyanarra a platformra épül majd, ami az OS-ek és az alkalmazások fejlesztéseit igen-igen leegyszerűsítheti.
Ha az Apple tényleg vált, ez lehet a harmadik alapvető változás gépei felépítésében: az Intel chipek hét éve, 2005-ben váltották a Power PC chipeket, azt megelőzően pedig a Motorola gyártotta a processzort a Macintoshok számára. A Bloomberg szerint fontos ugyanakkor kiemelni, hogy az Apple egyelőre csak a lehetőségek feltérképezésénél tart, ami azt jelenti, hogy, amennyiben lesz is váltás, az ARM-os Mac gépeket legkorábban is csak évek múlva mutathatja be a vállalat – az átlagos tervezési és átfutási időket ismerve 2015-nél semmiképpen sem előbb.
(Geeks.hu)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.