MaDok-programban résztvevő intézmények, kutatók és alkotók adhatnak be javaslatokat kortárs jelenségek mozgóképes dokumentálására, vizuális feldolgozására.
Az OKM Közgyűjteményi Főosztálya idén harmadik alkalommal biztosít lehetőséget a Néprajzi Múzeum által életre hívott MaDok-programban résztvevő intézmények, kutatók és alkotók számára kortárs jelenségek mozgóképes dokumentálására, vizuális feldolgozására – a munkák alapköltségeinek biztosításával – az alábbi két modulban:
1. modul: A lakáskultúra és a személyes élettér dokumentálása
2010-ben a kortárs jelenségek filmes dokumentálásának kiemelt témaköre a lakáskultúra és a személyes élettér vizuális megragadása a következő résztémákban:
Lakótelepi lakások térhasználata és tárgyi kultúrája
Funkcionális terek, hétköznapi rutinok a családi és személyes lakótérben
Térhasználat és helykihasználás a családi és személyes lakótérben
Generációk a lakásban
Gyerekszoba, fiatalok lakótere és tárgykultúrája
Családi hagyomány és modernitás a lakótérben
A lakás és a lakótér tágabb környezete és tárgyi kultúrája.
2. modul: A hétköznapi kultúra tárgyi környezete és színterei
Kortárs öltözködés – divat és fogyasztói kultúra
Utazás és mobilitás, szabadidő és élménykultúra
Nyilvános közösségi terek vizuális kultúrája
Nagyvárosi interkulturalitás – migráció, kulturális konfliktus
Gyermek és ifjúsági kultúra
Mi az, amit szeretnének? Olyan rövid, 20-25 perces mozgóképes munkákat, melyek a minket közvetlenül körülvevő világ egy-egy jelenségét vizsgálják és mutatják meg, beszélgetések, helyszíni felvételek, stb. értelmező elrendezésével, vizuális megragadásával. A munka során különösen számítunk olyan fiatal alkotók jelentkezésére, akik nyitottak saját jelenük társadalmi és kulturális változásaira, és ennek értelmező megörökítésében fantáziát és lehetőséget látnak, és az alkotások elkészítéséhez rendelkeznek a minimális technikai apparátussal (akár háttérintézményeik jóvoltából).
A támogatás teljes összege 1.500.000 Ft, amiből 3-4 alkotás támogatására van lehetőség.
Az igények benyújtásánál ezeket a nagyságrendeket kérik figyelembe venni. Az összeg a munkához szükséges nyersanyag, az esetleges bérleti díjak, utazások és speciális technikai munkák finanszírozását teszi lehetővé.
A mozgóképes dokumentálási javaslatokat olyan intézmények vagy szervezetek nyújthatnak be, amelyek már csatlakoztak a MaDok-hálózathoz, vagy azt az igények beadási határidejéig megteszik (a programról és a csatlakozás körülményeiről információ a www.neprajz.hu oldal MaDok menüpontjában található; az Együttműködési nyilatkozat pedig itt található.
A benyújtáshoz szükséges dokumentumok:
Az elbírálás során előnyt élveznek azok a tervezetek, amelyek részletesen kifejtik a tervezett alkotás megvalósításának körülményeit:
A dokumentumokat 3 példányban a MaDok-hálózat címére postán kell beküldeni (MaDokközpont, Néprajzi Múzeum, Budapest, Kossuth Lajos tér 12. 1055). A beadással kapcsolatos további információ: a frazon@neprajz.hu e-mail címen, és a (36) 1 473- 2415 telefonszámon.
Az igények postára adási határideje (postai bélyegző): 2010. június 11.
A beérkezett igényekről az OKM Közgyűjteményi Főosztály munkatársaiból, valamint független kutatókból álló szakmai zsűri dönt a benyújtási határidőt követő 15 napon belül.
A filmes terveket benyújtó intézmények 2010. június 30-a után írásban kapnak értesítést az eredményről.
A nyertes dokumentációs munkát lebonyolító intézményekkel a Néprajzi Múzeum köt szerződést.
Pénzügyi elszámolás és az alkotás leadási határideje: 2010. november 30.
A 2008-ban és 2009-ben készült öt alkotásból a MaDok-program 2010-ben megjelentet egy DVD kiadványt MaDok-filmek sorozatnéven (várható megjelenés: 2010. augusztus vége). Hasonló kiadvány a további munkákból is tervben van.
Letölthető dokumentumok:
Felhívás
Igénybejelentő adatlap
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.