Egy új japán technológia segítségével olyan fotókat nyomtathatnak az újságok lapjaira, amelyekbe valamilyen többletinformációt kódoltak, így a papírra nyomtatott képek segítségével felkereshetővé válnak a hozzájuk tartozó weboldalak az interneten. A Fujitsu technológiájának kulcsa a sárga szín, amelyet az emberi szem nem minden árnyalatában képes érzékelni.
"Elrejtünk a képen egy halvány sárga mintát, amelyet az emberi szem nem érzékel, a mobiltelefonok kamerái viszont igen" - nyilatkozta a BBC-nek Mike Nelson, a Fujitsu Europe kereskedelmi ügyvezetője. A cég úgy véli, hogy a lapkiadók számára fontos bevételi forrást jelenthet az új fejlesztés. "A koncepció segítségével a nyomtatott sajtó közvetlenül összeköthető a digitális világgal" - tette hozzá Nelson.
A módszer alapja a szteganográfia, amit a görögök már 2500 évvel ezelőtt használtak. Akkoriban az érzékeny információkat fatáblákba karcolták, amelyeket aztán viasszal borítottak be, hogy elrejtsék az illetéktelen szemek elől. Hasonló módszer volt a rabszolgák kopasz fejére tetovált üzenet, amelyet a haj megnövesztésével tettek olvashatatlanná.
A Fujitsu eljárásával nyomtatott képek az emberi szem számára tökéletesen hétköznapinak tűnnek, azonban a kamera képes kiolvasni az elrejtett kódot. A technológia jelenleg 12 byte információt képes tárolni, ami körülbelül egy vonalkód tárolókapacitásával egyezik meg. A cég rövidesen bemutatja a 24 byte-os módszert is, azonban már a 12 byte is elegendő egy link, egy telefonszám, vagy egy üzenet tárolására. Ha a mobiltelefon kameráját a képre irányítják, az kiolvassa belőle az információt, s ez alapján hívást indíthat, vagy rácsatlakozhat az adott weboldalra. Ahhoz csak egy aprócska Java-alkalmazásra van szükség, hogy a telefon vagy a PDA képes legyen kezelni az efféle fotókat.
Várjuk Olvasóink véleményét a Fórumba!
Forrás:
HVG
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.