Hogyan kerültél kapcsolatba a kreatív szoftverekkel?
Érdeklődésem a kiadványszerkesztés iránt nem új keletű: már az általános iskolában is készítettem különböző kiadványokat - ekkor szerettem meg ezt a területet. Később a Könnyűipari Főiskolán nyomdaipari üzemmérnök végzettséget szereztem. Négy évig dolgoztam nyomdában, de egyre inkább a szoftverekben rejlő lehetőségek érdekeltek.
Mi a feladatod a Trans-Europe Kft.-nél?
Elsősorban a termékek technikai támogatása (support), az érdeklődők felvilágosítása, az egyes termékek leíróoldalainak elkészítése a szoftver.hu portálon, előadások különböző szakmai rendezvényeken és az új szoftverek tesztelése.
Az előbb felsoroltak közül melyik feladat a kedvenced?
A szoftvertesztelés, mivel ez egy olyan terület, ahol az ember folyamatosan újdonságokkal szembesül. Nagyon izgalmas feladat egy programot kipróbálni, annak minden csínját-bínját megismerni. Teszteléskor a magyar sajátosságokra (pl. hosszú "ő" és "ű" betűk) is figyelnünk kell. Az új programokat még a megjelenés előtt alaposan meg kell ismernünk, hogy legyen időnk felkészülni a felhasználók kérdéseire.
Hogy néz ki a tesztelés a gyakorlatban?
Az Adobe megkeres minket és lehetővé teszi számunkra a hozzáférést a szoftver tesztverziójához. Miután letöltöttük az alkalmazást és a dokumentációt, áttekintjük, hogy melyek a főbb irányvonalak, milyen irányba kell vinnünk a tesztelést, milyen új funkciók vannak, és mi az, amit elsősorban meg kell vizsgálnunk. Emellett természetesen a régi funkciókat is érdemes átnézni, főleg kompatibilitási okok miatt. A tesztelés maga egy tesztszámítógépen folyik. Miután összegyűjtöttük az észrevételeinket, részletes beszámolót küldünk az Adobe-nak arról, hogy mire jutottunk, így ki tudják javítani az esetleges hibákat. Miután ez megtörtént, az új változatot újra teszteljük és így tovább, amíg elérjük a kívánt eredményt.
Hogy néz ki egy tipikus napod?
A munkám egyik legnagyobb előnye, hogy nincs két egyforma nap, sőt, hasonló sem nagyon, hiszen nap mint nap új feladatokkal szembesülök. Természetesen vannak rutinszerű dolgok: átnézzük a friss híreket, e-mailben válaszolunk a felhasználók technikai kérdéseire, majd elkezdődik a telefonok áradata. Technikai problémákkal küzdő felhasználók és érdeklődők egyaránt megkeresnek minket. Ezenkívül új termékleírásokat készítünk, segédleteket, tippeket-trükköket teszünk közzé, a letöltéseket pedig folyamatosan frissítjük a legújabb update-ekkel. Részt veszünk a különböző szakmai konferenciákon, és igyekszünk minél több előadást tartani. A fennmaradó időben folyamatosan böngésszük az internetet, újdonságok után kutatva, mert számunkra igen fontos, hogy lépést tartsunk a technikával és minden fontos dologról tudjunk, ami a nagyvilágban történik.
A kiadványszerkesztő szoftverek területén mi volt a 2006-os év legnagyobb durranása?
A 2006-os év legfontosabb eseménye kétségkívül az Adobe Acrobat 8 megjelenése volt. A szoftver egyre több és több feladatot vesz át a mindennapi munkánkból, egyre inkább testhezálló; ma már sokkal többre képes mint a PostScript fájlok ellenőrzése, - mivel az Adobe PDF formátum a kommunikáció egyik alapvető technológiájává és eszközévé vált. Sokkal gyorsabb, megbízhatóbb és olcsóbb megoldást nyújt, mint a hagyományos, papíralapú dokumentumkezelés.
Tehát az Acrobat a kedvenced?
Nem, de kétségtelen, hogy ez volt a legnagyobb újdonság a 2006-os évben. Nekem mindenképpen az Adobe Photoshop és az Adobe InDesign a kedvencem. Az előbbi mert a legjobb képszerkesztő program, amellyel igen látványos eredményeket érhetünk el. Az utóbbit főleg azóta szerettem meg, mióta megjelent benne a szkriptelési lehetőség, amellyel akár órákat is megtakaríthatunk.
Az Adobe és a Macromedia egyesülése milyen hatással volt a kreatív szoftverekre? Sikerült-e integrálni a két programcsoportot?
Mivel az egyesülés papíron 2005-ben jött létre, még csak a folyamat elején járunk. 2006-ban a régi Macromedia termékek már Adobe néven jelentek meg. A videós termékeknél tapasztalhattuk a Flash integrációt, az Acrobat 8-ban pedig a Macromedia termékeknél megszokott kezelőfelülettel találkozunk. Az Adobe Labs oldalon arról is olvashattunk, hogy az Adobe megpróbálja összegyúrni a PDF és a Flash formátumot (a projekt egyelőre Apollo néven fut) - hogy ebből mikor lesz valami, arról egyelőre még mi sem tudunk semmit. Az Adobe Creative Suite 3 csomagban a hagyományos Adobe szoftverek mellett valószínűleg Macromedia termékek is szerepelni fognak. Az integráció természetesen tovább folytatódik, a végeredmény várhatóan az lesz, hogy az Adobe fájlokat problémamentesen megnyithatjuk a korábbi Macromedia szoftverekben, és fordítva.
Milyen új trendek mutatkoznak a kiadványszerkesztő és grafikai programokkal kapcsolatban?
A fejlődés szerintem három irányba mutat. A digitális fotózás területén komoly fejlődést tapasztalhatunk, bár a digitális fényképezőgépek még messze nem érték el az "evolúció csúcsát" - elég, ha csak a megapixelek számának robbanásszerű növekedésére gondolunk. A színkezelés területén is sok fejlődési lehetőség van, hiszen egyre több fényképezőgép rendelkezik 16 bites színmélységgel, de ez csak töredéke az emberi szem által érzékelhető színtartománynak. Meg kell említenünk a Photoshop által is támogatott HDR technológiát, amelynek segítségével dinamikus színtartományokat állíthatunk elő. A fejlődés másik ága a digitális kiadványok készítése; a korábban papíralapú dokumentumkezelést egyre inkább felváltja annak digitális megfelelője - akár mobileszközökön is! A harmadik terület a programozott kiadványszerkesztés, amelynek előnyeit az InDesignban is kihasználhatjuk. Ennek lényege, hogy rövid idő alatt teljesen személyre szabható kiadványokat készíthetünk. A rendelkezésre álló adatok alapján a szoftver képes bizonyos feladatokat automatikusan elvégezni (nagyon hasznos lehet pl. egy gyakran frissülő katalógus elkészítésekor), ami nagy időnyereséggel jár, ugyanakkor bizonyos területeken továbbra is szükség van magára a kiadványszerkesztőre. A technológia akár azt is lehetővé tenné, hogy mindenki teljesen személyre szabott napilapot kapjon kézhez. A gyakorlatban persze gyakrabban találkozunk az egyéni igényekhez igazított reklámanyagokkal, prospektusokkal, amelyek kifejezetten az adott ügyfélhez szólnak (hazánkban még nem jellemző, de Nyugat-Európában és az USA-ban már több vállalat is alkalmazza ezt a módszert). Főleg nyomtatott kiadványokra kell gondolni, bár az interneten is egyre több hasonló anyaggal találkozhatunk. Természetesen van egy határ, amit nem szabad átlépni. A módszer sok jogi és technikai kérdést vet fel, amit meg kell oldani, de ha ez sikerül, mindenképpen érdemes alkalmazni.
Megneveznéd azokat a 2007-ben megjelenő szoftvereket, amelyek nagy érdeklődésre tarthatnak számot?
A megjelenések nagy része - néhány kivételtől eltekintve - nem publikus. Az Adobe Photoshop Lightroom képszerkesztő alkalmazás piacra dobása a napokban várható, mivel a szoftver nyilvános bétatesztje gyakorlatilag befejeződött. Valószínűleg az év egyik legsikeresebb programja lesz - főleg a fotósok körében - hiszen egyszerűen kezelhető, mégis professzionális végeredményt nyújt. Nyílt titok a Creative Suite 3 megjelenése is, hiszen a Photoshop CS3 jelenleg publikus bétafázisban van. Várható, hogy a Photoshop megjelenésével egy időben a csomag többi komponense is elérhető lesz. Hogy ez pontosan mikorra várható, egyelőre nem lehet tudni, hiszen a Photoshop CS3 bétája egyelőre a kezdeti fázisban van, nem is beszélve a többi szoftverről. Az Elements termékekből a nyár végén ugyanakkor szinte biztos várhatunk új verziókat, ahogy ezt a korábbi években már megszokhattuk.
Milyen konferenciákat, előadásokat terveztek 2007-re?
FairPrint, különböző IDG-rendezvények, Printexpo, DAT-konferencia, e-Magyarország, valamint saját előadások a Trans-Europe Oktatási Centrumban többek között a programozott kiadványszerkesztésről, a Lightroomról és az Acrobat 8-ról.
Mik a szakmai terveid a közeljövőre?
A programozott kiadványszerkesztésbe szeretnék belemélyedni, mert úgy gondolom, hogy ennek a területnek fontos szerepe lesz Magyarországon az elkövetkező időkben. Ezt bizonyítja az egyre nagyobb érdeklődés is, ezért tervezzük, hogy előadást tartunk a témáról a Trans-Europe Oktatási Centrumban.
KL
Várjuk Olvasóink véleményét a Fórumba!
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.