Ha nem hisz a fülének, higgyen a szemének!
Kétségtelen, hogy egy üzleti találkozón, egy bemutatón, egy előadáson, vagy egy oktatás keretében gyakran többet ér az elmondottak vizuális alátámasztása, mint egy Microsoft PowerPoint diasorozat, és hozzá az elmondott szöveg. Ezen elgondolás megvalósítását segíti az Adobe Captivate. Ez még inkább így van, ha folyamatokon, lépéssorozatokon, esetleg szimulációkon keresztül kell a hallgatónak elmagyarázni az aktuális témát. Eddig a RoboDemo szoftver kivételes funkciói kínáltak erre megoldást, ám itt az új verzió, amely nem csak verziószámában, de nevében is változott. Itt az Adobe Captivate!
Kétségtelen, hogy egy üzleti találkozón, egy bemutatón, egy előadáson, vagy egy oktatás keretében gyakran többet ér az elmondottak vizuális alátámasztása, mint egy Microsoft PowerPoint diasorozat, és hozzá az elmondott szöveg. Ezen elgondolás megvalósítását segíti az Adobe Captivate. Ez még inkább így van, ha folyamatokon, lépéssorozatokon, esetleg szimulációkon keresztül kell a hallgatónak elmagyarázni az aktuális témát. Eddig a RoboDemo szoftver kivételes funkciói kínáltak erre megoldást, ám itt az új verzió, amely nem csak verziószámában, de nevében is változott. Itt az Adobe Captivate!A Captivate a legkönnyebb út a professzionális minőségű, Flash formátumú, interaktív szimulációk és szoftverbemutatók készítéséhez. Programozási és egyéb multimédiás tudást nem igényel, a képernyőn végbemenő történések így is automatikusan rögzítésre kerülnek, beleértve az egérkurzor mozgását, szövegrészeket, legördülő menüket, stb. Az elkészült anyaghoz hozzászerkeszthető interaktív eLearning interakció, mint például szövegdobozok és testre szabható teszt- és kvízkérdések is. A kis fájlméretnek és a nagy felbontásnak köszönhetően a Captivate ideális a gyors oktatási, felhasználótámogatási és on-line termékbemutató anyagok készítésére.
Rendszer | Microsoft Windows 2000, XP, Vista |
Processzor | Intel Pentium III 800 MHz vagy nagyobb teljesítményű |
Memória | 512 MB |
Tárhely | 200 MB |
Képernyő | 1024x768 - 16 bit |
Egyéb |
|Microsoft Windows XP SP2 vagy Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate vagy Enterprise SP1|Intel Intel Pentium 4, Intel Centrino, Intel Xeon vagy Intel Core Duo (vagy azzal kompatibilis)|1024x768 - 16 bit|512|1500|1|
|
|
Összetett tanulási útvonalak Az oktatóanyag megtekintője saját maga választhatja ki, hogy milyen irányba kíván haladni az oktatóanyag elágazásaiban.
Interaktítv szoftverbemutatók készítése Bemutatónkhoz könnyedén adhatunk hozzá quiz kérdéseket pontozással ellátva, szövegmezőket, amelyekhez több helyes válasz is tartozhat, jelölőnégyzetet, gyorsbillentyűket valamint gombokat, mindezt programozási tudás és szakértelem nélkül. Megkönnyíthetjük munkánkat a Varázsló (Wizard) segítségével: egyszerűen csak elindítjuk a Scenario Wizard-ot, és máris hozzáadhatunk képeket és videókat még üres sablonunkhoz.
Módosítható egérmutató iránya A Captivate 3 már lehetőséget ad arra, hogy módosítsuk az egérmutató útját és két pont közti legrövidebb távolság helyett, fókuszeszközként is használhatjuk kurzorunkat. Ezáltal még könnyebb és még áttekinthetőbb lesz bemutatónk.
Újrahasznosítható oktatóanyag elemek Az Abode Captivte 2 szoftver a rendkívül könnyű felhasználói felületének és online segédleteinek köszönhetően bárki gyorsan és egyszerűen hozhat létre bonyolult bemutatókat. A projekt könyvtár segítségével újra felhasználhatjuk, módosíthatjuk és importálhatjuk könyvtárainkat már meglévő projektünkhöz, amellyel rengeteg időt takaríthatunk meg, valamint csökkenthetjük az oktatóanyag méretét. A Flash fejlesztők is sok időt spórolhatnak, ugyanis könnyedén építhetnek be alap szerkezeteket projektjükhöz, vagy akár lementhetik a képernyőre munkájukat és exportálhatják Flash MX 2004 vagy Flash 8 programba a későbbi módosításokhoz, szerkesztésekhez.
Flash videó (FLV) Az új verzióban használhatunk külső előre felvett FLV médiafáljokat, amiket beleilleszthetünk az anyagunkba.
Nagyítás és kijelölés A felhasználók figyelmét irányíthatjuk, a nagyítási és kijelölési lehetőséggel. Ennek az új funkciónak a segítségével még áttekinthetőbb és nyomonkövethetőbb lesz Flash animációnk.
Beépített vezérlő menük A menük segítségével, még nagyobb interaktivitást biztosíthatunk a felhasználóinknak, mivel egyszerűen kiválaszthatják az oktatóanyag számukra fontos részeit.
Dokumentáció A dokumentáció illetve rövidítések elkészítése ezentúl csupán néhány kattintás lesz, hiszen a Captivate 3 automatikusan legyártja azokat számunkra.
Kezdőoldal Indítás után azonnal elérhetők a munkafájlok, projektek, segédletek és példaanyagok.
Felvételi módok Az úgynevezett demó módban az Adobe Captivate automatikusan rögzíti az egérkurzor mozgását, a szövegrészek kijelölését és a dobozok használatát is.
Szimulációs mód Az elkészült projekthez hozzászerkeszthető egy interaktív értékelő táblázat és irányított felhasználói visszajelzés is.
Projekt sablonok A munka gyorsítására szolgálnak az olyan előre beállított, főbb jellemzőkkel ellátott sablonok, mint a háttér, a felvételi mód, a lejátszásvezérlők, stb.
Valós idejű hang a képfelvétel alatt A képfelvétellel párhuzamosan valós idejű narrátori hangalámondás rögzítésére is lehetőség nyílik.
Import lehetőség A projektbe importálhatók .SWF, .FLA, .AVI-fájlok, valamint .GIF-animációk is. Az importált .FLA-fájlok "röptében szerkeszthetők" az Adobe Flash programban, mentéskor pedig a változások azonnal megjelennek az Adobe Captivate projektben is. Felhasználhatók a Microsoft PowerPointban készült diák is, amelyek nagy felbontású képek formájában importálhatók a Captivate projektbe.
Képregény nézet A képregény nézetben a "fogd és vidd" eljárással gyorsan átrendezhető a slide-sorozat. Dupla kattintás a slide-on, és máris szerkeszthető a kép. Egy vagy több slide törlése, valamint újra felvett slide-ok beillesztése is intézhető innen, a már létező képsorozatba, bármikor.
Vizuális időegyenes A "fogd és vidd" eljárással az időegyeneshez viszonyított objektumok pozícionálása, az audio és videó részek egymáshoz való időzítése szinte gyerekjáték.
Audioszerkesztés A könnyedén kezelhető audioszerkesztővel azonnal kijavíthatók a hibák, törölhetők nem kívánt részek, vagy beilleszthetők külső hangfelvételek a készülő prezentációba. Nem csak képkockákhoz, de az azokon belül használt objektumokhoz is hozzárendelhető hangeffektus, vagy hangalámondás.
Beállítható felvételi mód A képernyőn történő események rögzítése teljes mértékben testre szabható. Beállítható a feldolgozandó képernyőrész mérete és pozíciója, vagy a betűtípus és annak mérete, a színek és a szövegformázás is, valamint a képkockák váltásának sebessége (fps) is.
Átméretezés és paraméterváltoztatás A projekt befejezése után is problémamentesen újraparaméterezhető a felvett anyag, így könnyedén újraméretezhető a képernyő, vagy levághatók belőle részek, ha szükséges.
Többféle kimeneti formátum Elég az anyagot egyszer elkészítenünk, és azt többször, többféleképpen is felhasználhatjuk. Több formátumban is elkészíthető a kimeneti fájl. Az .SWF fájlformátum már szinte természetes, de azon felül indítható .EXE fájlként is kimenthetjük a kész anyagot, Microsoft Wordbe is exportálhatunk, vagy akár kézi számítógép (Pocket PC) számára is felismerhető fájlformátumot tudunk exportálni. Minden olyan formátum támogatott, amely könnyen felhasználható a publikálási folyamat során.
Adobe Flash CS3 export Az Adobe Captivate a Adobe Flash CS3 alkalmazásba való exportálás lehetőségével még magasabb kategóriába emelhetjük az elkészült anyagot, hiszen az Adobe Flash programban tovább fejleszthetjük, még tökéletesebbé tehetjük a bemutatót. Ez az exportálási lehetőség a Captivate szerves része. Az export során lejátszásvezérlők is automatikusan generálódnak az elkészült anyaghoz.
Adobe Acrobat Connect integráció A félkész bemutatóhoz interaktív szimulációkat is hozzászerkeszthetünk, valamint élő, valós idejű kapcsolatokat is létrehozhatunk, így párhuzamosan akár több száz hallgató is figyelemmel kísérheti az előadást. Mindezt természetesen megkönnyíti a prezentációt egyenesen a Captivate programból az Acrobat Connect kiszolgálóra való feltöltés és publikálás.
Microsoft Word kimenet A Microsoft Word által felismerhető fájlexport elősegíti a képregény, azaz a storyboard felhasználását, valamint ezáltal a kész anyagból a Word segítségével továbbszerkesztett és nyomtatott dokumentáció is készíthető a bemutatóból, akár nyomtatott segédlet, vagy támogatás képében.
Jelszavas védelem Az elkészült munkát elláthatjuk hozzáférési jogosultságokkal is, így csak azok férhetnek hozzá a teljes prezentációhoz, vagy annak részeihez, akiknek szól. Példaként említhetjük azokat a jogosultságokat, amelyek külön a tanár vagy az előadó, és külön a diák vagy a hallgató számára teszik elérhetővé ugyanazon prezentáció más-más tartalmát.
Unicode-támogatás A Unicode-támogatással minden olyan fontkészlettípus és nyelvi kódolás elérhető, amelyet a Windows operációs rendszer támogat, beleértve a duplabájtos, azaz double-byte kódolású karakterkészleteket is.
Egyéb eLearning alkalmazások támogatása Az Adobe Captivate támogatja a ma használatos, és a világon széles körben elfogadott eLearning szabványokat, úgymint a SCORM 2004, SCORM 1.2 és az AICC, továbbá automatikusan generálja a kimeneti formátumhoz az úgynevezett LMS leírófájlt is, amelynek segítségével könnyedén integrálható az előadás anyaga más tanulmánymenedzselő rendszerekbe. Az Adobe többi tanulmánymenedzselő és eLearning alkalmazásával a Captivate tökéletes párost alkot, így a Captivate - Acrobat Connect, vagy a Captivate - Authorware kölcsönös támogatása egyszerűen tökéletes.
Teszt- és kvízkérdések szerkesztése A beépített sablonok kitöltésével gyorsan készíthetők és csatolhatók teszt- és kvízkérdések, megadhatók időkorlátok az egyes kérdések megválaszolására, paraméterezhető a kérdések közötti tovább-, vagy visszalépési lehetőség. A teszt, vagy kérdéssorozat végeredménye kiküldhető a hallgatónak elektronikus levél formájában és tárolható a tanár/előadó számára is további feldolgozás céljából.
Elágazási lehetőségek A felhasználó visszajelzései, válaszai alapján más-más specifikus továbblépés lehetőségét is támogatja a Captivate, ilyen lehet például helytelen válasz esetén az adott prezentációrész elejére való ugrás újratanulmányozás céljából, de akár több ágú elágazások is készíthetők, amelyek a hallgatót a választól függően más-más irányba terelik az előadás során.
Értékelés Az egyes interaktív elemek, mint a nyomógombok, kapcsolók, szövegmezők értékei figyelhetők, és azok paraméterei a továbbiakban feldolgozhatók.
Nyomógombok, kapcsolók, szövegdobozok és forrógombok A prezentációs anyag képkockáiba beszerkeszthetők interaktív felületek és objektumok az egyes nyomógombokhoz, kapcsolókhoz, forrógombokhoz vagy más objektumhoz megadható paraméterként a megkívánt akció típusa is, így megadható például az is, hogy válaszként elfogadható legyen egy egyszerű egérkattintás, esetleg billentyűkombináció, vagy kulcsszó beírása egy szövegdobozba, és annak jóváhagyása.
Legördülő képek és beágyazott interakciók A beépített vezérlési effektusok segítségével többlet- vagy pontosító-információ, tippek és trükkök, esetleg segítségként súgószöveg megjelenítése is lehetséges a képkocka egy adott képfelületén, amely alapesetben takarásban van, de egy adott esemény hatására legördül előle a takarás, így segítve a hallgatót/diákot az anyag megértésében.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.