Újabb területen nyomul az Ubuntu


A Canonical a Continuum ötletéhez hasonló szoftvervariációval próbálkozik.


Az alternatív mobilos oprendszerek nehéz napokat, heteket élnek. A finn Sailfish OS, illetve a hozzá kapcsolódó Jolla táblagép kis híján csődbe sodorta a céget, a Firefox OS gyakorlatilag megszűnt létezni, a BlackBerry az Android felé fordult, végül pedig a Windows Mobile is évek óta a legrosszabb teljesítményét nyújtja. Ebben a nem túlságosan bíztató piaci környezetben egyedül a Canonical és az általa építgetett Ubuntu az, ami nem akarja feladni a terveit.

Univerzalitás Ubuntu módra
A korábbi sikertelen mobilos próbálkozások után most a táblagépet vették célba és egy olyan Ubuntu OS verzióval látták el, ami PC-s képességekkel ruházza fel a szoftvert. Az elképzelés több ponton hasonlít a Microsoft Continuumhoz: egy mobileszköz, illetve az azon futó operációs rendszer legyen alkalmas perifériákkal, nagyobb kijelzővel megtámogatott munkavégzésre úgy, hogy ahhoz semmiféle további hozzávalót ne kelljen igénybe venni.

Az Ubuntu esetében a Windowshoz hasonló változtatásokat kellett elvégezni, hogy ugyanaz a szoftver képes legyen az alkalmazásokat tablet és PC módban egyaránt, univerzális módon futtatni. Így ha egy Ubuntu OS-sel ellátott táblagéphez Bluetooth-os egeret és billentyűzetet csatlakoztatunk, akkor a táblagépen futó appok ablakos verzióra váltanak és máris kész az számítógépes környezet. Ugyanez a hatás érhető el akkor is, ha a táblagépet vezetékkel, vagy anélkül egy megjelenítőre kötnek.

 

Ha folytatni szeretnénk a párhuzamot a Microsofttal, akkor itt meg is lehetne állni, mivel az Ubuntu egyedül a szoftvert biztosítja, a gyakorlati megvalósításhoz pedig hardveres partnerre van szüksége. Ebben az esetben egy felénk teljesen ismeretlen spanyol gyártó, a BQ segített be a Canonicalnak egy 10,1 colos táblagéppel.

A beszámolók szerint meglepően igényes és könnyű Aquarius M10 nevű készülék 1280 × 800 képpont felbontású kijelzővel, 7280 (!) mAh-s akkumulátorral rendelkezik, a számítási kapacitásról pedig egy Mediatek chipset gondoskodik egy négymagos processzor, 2 GB RAM, illetve 16 GB belső tárhely kíséretében. A táblagép külső megjelenítőre való csatlakoztatását a microHDMI és USB Host portok biztosítják, így minden adott az Ubuntu OS átlényegülésére.

Nehéz szülések sorozata
A munkához kizárólag az Ubuntu saját alkalmazás kínálatát lehet használni, bár ezek közül a legtöbb máris kész a nagyképernyős módra. Az alapfeladatok, azaz böngészés, szövegszerkesztés, zenehallgatás, email lefedése megtörtént, a többi funkcióhoz a fejlesztők segítségét várják, amihez persze minden segítséget megadnak. Az M10 egyelőre nem vásárolható meg, az árazása sem ismert, a cég weboldalán azonban jelezhetjük, ha érdekel bennünket a projekt.

A Canonical egy kicsit más irányból próbálkozik, mint eddig. 2013-ban még közösségi finanszírozással keltették volna életre az Edge nevű Ubuntu mobilt, amihez rengeteg pénz összegyűlt ugyan, de mégsem lett elég. Tavalyra letettek a hardver házon belüli fejlesztéséről, és a Meizut hívták segítségül egy speciális, Ubuntu alapú készülék megalkotásához. A tablet projekt hasonló felfogásban fut: a BQ mellé minden olyan gyártó csatlakozhat, amelyik lát fantáziát az elképzelésben.

(Bitport)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram