Megjelent a SUSE Cloud 4


Tegnap megjelent a SUSE Cloud 4, a vállalati támogatással rendelkező OpenStack-disztribúció, amelyet a SUSE egy-két olyan komponenssel próbál még vonzóbb lenni, amelyekkel a felhasználók egyszerűsíthetik a telepítést.


Egyre nagyobb tömeg gyűlik össze az OpenStack nyílt forrású cloudplatform mögött, számos hardver- és szoftvergyártó állt már be a kezdeményezés mögé, köztük olyan cégek mint az Intel, a HP, az Oracle és az IBM is. A szoftver rohamosan hódít, a SUSE szerint azonban a vonzerejét és a felhasználók bizalmát jelentősen növelné, ha ugyanolyan szintű támogatást lehetne hozzá igénybe venni, mint amit a nagyvállalati Linux-disztribúciók esetében már megszoktak az ügyfelek. Ennek jegyében készült el még 2012-ben a SUSE Cloud, amely a zöld kaméleonos cég OpenStack-disztribúciójának tekinthető, vállalati támogatással kiegészítve.

A szoftver folyamatosan együtt fejlődik az OpenStackkel, amelyből évente kétszer, tavasszal és ősszel jelenik meg friss verzió. A most kiadott SUSE Cloud 4 az áprilisban megjelent, "Icehouse" kódnevű OpenStack-változatra építkezik. Az OpenStack Icehouse néhány figyelemre méltó újdonsága közül az egyik, hogy a Nova nevű "compute cloud" modul már támogatja a rolling típusú upgrade-et, így a frissítések alatt a futtatott feladatok kiesése minimalizálható - a VM-eket le sem kell állítani. Nagyvállalati környezetben, ahol a leállást minden körülmények között el kell kerülni, ez nagy fegyvertény és a felhasználók által egyik leggyakrabban kért képesség is volt egyben. A Swift, amely az OpenStack objektumtárolója, egy "discovery" képességgel bővült tavasszal, a Swift tárolók kommunikálni tudják magukról, milyen API-k és milyen képességek érhetők el rajtuk, emellett egy új replikációs mechanizmus is érkezett, amely jelentős teljesítménynövekedést ígér.

 

Az OpenStack központi eleme a Heat nevű "orchestration" komponens, amely konfigurációs API-val gazdagodott, így az OpenStack-alapú felhőkben számítási, tárolási és hálózati erőforrások hozzáadása már automatizálható is és ezek a képességek a felhasználóknak is kiajánlhatók, többé nem szükséges adminisztrátori beavatkozásra a végrehajtáshoz. Egy új modul is debütál az Icehouse-ban, a Trova adatbázis-szolgáltatás, amely a korábbi (Havana) változatban már megtalálható volt, de csak előzetesként.

A SUSE Cloud azon felül, hogy az Icehouse kódnevű OpenStackre alapoz, támogatja a Cephet, amelyből akár több petabájt méretű elosztott tárolók építhetők, illetve integrálódik VMware környezetekkel is - VMware Virtual SAN-on is kezeli a lemezképeket például. A SUSE-féle változat egyik nagy előnye a telepítési keretrendszer, amely segítségével egyszerűen telepíthetők és konfigurálhatók OpenStack-alapú felhők. A Ceph-alapú tárolók szintén ebből a keretrendszerből telepíthetők. A megoldás teljesen hypervisor-agnosztikus, akár több eltérő hypervisor (KVM, Xen, Hyper-V, Vsphere) is megfér egy telepítésben.

Az OpenStackhez már Magyarországon is elérhető tanfolyam, a 4 napos képzést a Red Hat termékek hazai disztribútora, az ULX szervezi. A OpenStack adminisztrációs képzést elsősorban rendszeradminisztrátoroknak, rendszermérnököknek ajánlják, akik privát felhőt szeretnének beüzemelni és üzemeltetni. Az ULX képzése értelemszerűen Red Hat Enterprise Linux OpenStack környezetben történik. További információ itt érhető el.

(HWSW)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram