A kezdő grafikus 20 legfontosabb aranyszabálya


Iránymutató azoknak, akik még csak most kacérkodnak a design gondolatával.


A digitális művészet egy bonyolult, komplex, ugyanakkor rendkívül izgalmas és szórakoztató terület. Mindig van mit megtanulni, mindig lehet jobban csinálni, arról nem is beszélve, hogy a technológia folyamatosan fejlődik, napról napra új szoftverek és trendek látnak napvilágot, melyekkel nem könnyű lépést tartani.

Kezdőként szembesülni ezzel elég nyomasztó lehet, ezért érdemes a tudást szép fokozatosan felépíteni magunkban. A Canva egy okos infografikán gyűjtötte össze azokat a pontokat, melyeket nem árt fejben tartani.

Ez a 20 szabály remek iránymutató lehet azoknak, akik csak most ismerkednek a design mesterségével.

  1. Vonalak

Az egyszerű vonalakat nem érdemes leminősíteni, nagy szerepük van ugyanis a téma kiemelésében és dinamikát adnak a képnek.

  1. Skálázás

A különböző elemek méretével és egymáshoz viszonyított arányával kiválaszthatjuk, hogy melyiket szeretnénk igazán kihangsúlyozni, és nem kell a realisztikára támaszkodnunk, hogy hatásos legyen.

  1. Szín

Különböző hangulatokat és érzelmeket válthatunk ki a megfelelő színpalettával, attól függően, hogy élénk vagy egymást kiemelő árnyalatokat alkalmazunk.

  1. Ismétlés

A legnagyobb márkák logóit azért tudjuk fejből, mert annyiszor találkozunk velük. Ezt a példát érdemes nekünk is követnünk, a színek és minták konzisztens ismétlésével erősíthetjük a brandet.

  1. Negatív tér

Az okosan kihasznált negatív térrel rendkívül hatásos grafikákat készíthetünk. Letisztult, mégis maradandó képet hagynak az emberben, ezért logók készítésénél nagyon népszerű.

  1. Szimmetria

A legtöbben az egységes, harmóniát árasztó grafikákat részesítik előnyben, ezt leginkább szimmetriával lehet elérni. Itt sem a tökéletességre kell törekedni, inkább az egyensúlyra.

  1. Átlátszóság

A különböző elemek összekapcsolására és hangsúlyozására is szolgálhat, ugyanakkor tökéletes dinamikát is nyújthat egy-egy képnek.

  1. Textúra

A letisztult design egyből egy kicsit izgalmasabb, ha textúrákkal egészítjük ki. Fontos, hogy ne szaladjon meg a kezünk, különben a végeredmény átláthatatlan lesz.

  1. Egyensúly

A tökéletes egyensúly megtalálásához gondoljunk úgy az elemekre, mintha fizikai súlyuk lenne. Billeg, felborul a design? Akkor érdemes újragondolni, mit hová illesztünk.

  1. Hierarchia

A fontossági sorrend a design területén is kiemelkedő szereppel bír. Előre mindennel, ami lényeges, a részletekben pedig bújjanak meg a kevésbé fontos elemek.

  1. Kontraszt

Olvashatóság, figyelemfelkeltés. Az ellentétek kihangsúlyozásával mindkét hatás elérhető, a kulcs a megfelelő színek és formák kiválasztásában rejlik.

  1. Keret

Alapvetően két célt teljesíthet: kiemeli a lényegi részeket vagy egyszerűen csak szebbé teszi az összhatást. Az már csak rajtunk múlik, hogyan érjük el a kívánt reakciót.

  1. Segédvonalak

Ezek a láthatatlan vonalak tartják egyben, rendezetten és esztétikusan a munkánk. Ez az alapja minden grafikai projektnek, nem szabad megfeledkezni a használatukról.

  1. Véletlenszerűség

A szimmetria is lehet egy irány, de akár a káoszra is szavazhatunk, persze mint mindent, ezt is csak mértékkel. Szabályoktól elrugaszkodó és játékos kreatív elmére utal ez a megoldás.

  1. Irányvonal

A különböző elemek stratégiai elhelyezésével úgy terelgethetjük az olvasó figyelmét, ahogyan csak akarjuk. Főleg weblapok tervezésénél érdemes kihasználni, de egy-egy plakátnál is hasznos lehet. Ha jobban ki szeretnénk emelni, használhatunk akár sorszámokat is hozzá.

  1. Szabályok

Tanuljuk meg őket, aztán felejtsük el, hiszen nem kell mindet betartanunk ahhoz, hogy sikeresek legyünk. A jó grafika nem mindig a szabályszerűségen alapszik.

  1. Mozgás

Az előző pontokban már volt szó olyan módszerekről, melyekkel mozgást, dinamikát válthatunk ki. Fontos része a digitális művészetnek, mert életre kelti azt.

  1. Mélység

Bármit új dimenzióba helyezhetünk, ha textúrákkal, árnyékokkal és 3D technikával kicsit felturbózzuk. Ez az effekt is nagyon hatásos figyelemfelkeltésre.

  1. Tipográfia

A font kiválasztásán rengeteg múlik, ezért mindig igyekezzünk, hogy azt a hatást és stílust erősítse amivel éppen dolgozunk. Ezen áll vagy bukik a munkánk sikere, használjuk okosan.

  1. Kompozíció

Az összkép kialakulása függ attól, hogy mennyire vettük figyelembe a korábbi tanácsokat. A végeredmény tükrözze a stílusunkat, de kövesse a legfontosabb intelmeket is.

 

kep 02_14.png

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram