20 éves a Windows 95


A Microsoft operációs rendszere igazi mérföldkő volt, olyan újdonságokkal, amelyek nélkül elképzelhetetlen a jelen.


A Microsoft 1995-ben mutatta be a Windows 95-öt, amely Windowsok egy olyan generációjának első példánya volt, amely azóta folyamatosan szerves részét képezi a mindennapjainknak. Habár a Windows fénye kicsit talán kezd megkopni, ahogyan egyre több és több mobil eszközt használunk az asztali számítógép mellett és helyett, ahhoz kétség sem fér, hogy a redmondi gyártó operációs rendszerei a következő években is hatalmas szerepet kapnak majd a digitális világ minden területén.

 

Megjelenésekor a Windows 95 volt a Microsoft első olyan operációs rendszere, amely már gyárilag grafikus felhasználói felülettel rendelkezett – korábban a gépet a DOS irányította, amelyre ha valaki akarta, teljesen hétköznapi programként telepíthette fel a Windowst. A kötelező GUI eleinte sokaknak nem tetszett, de az idő végül a Microsoftot igazolta, az újonnan bevezetett Start menü például annyira jól sikerült mind megjelenésében mind funkcionalitásában, hogy – kis kitérővel – azóta is a Windows elválaszthatatlan részét képezi. A kis kitérőt természetesen a Windows 8 és 8.1 jelentették, amelyekből kimaradt ez a funkció; a helyette kitalált Start képernyő annyira nem jött be a felhasználóknak, hogy tömegek követelték vissza a klasszikus megoldást. A Start menü és a GUI persze nagyon látványos újítások voltak, de történt még rengeteg fontos változás a kezelés módjában (például Tálca, Kuka megjelenése) és a motorháztető alatt is – például a 32 bites kódrészletek tömeges alkalmazása, a plug-and-play megjelenése, a 250 karakteres fájlnevek bevezetése, hogy csak egy párat említsünk meg közülük.

 

A Windows 95 összesen 13 flopi lemezen érkezett, érdekesség, hogy a Microsoft a szokásos, 1,44 MB-os kapacitásnál nagyobbra formázta a lemezeket, mert így kettővel kevesebbre elfért a teljes OS. Telepítéséhez 386DX vagy jobb processzor, legalább 4 MB memória és kb. 50 MB szabad merevlemez-kapacitás kellett, meg persze egy kijelző, amelynek felbontása legalább 640×480 pixel volt. A Windows 95 tipikus telepítésnél 44, teljes telepítésnél pedig 76 MB tárhelyet foglalt el a HDD-n. Ez persze az extrák nélkül értendő, az Exchange például további 20 MB tárhelyet igényelt, de hasonlóan nagy étvágyú volt a Plus! csomag is, amely olyan nyalánkságokat tartalmazott, mint az Internet Explorer 1.0, a DriveSpace, a Pinball, a Feladatkezelő valamint a témák támogatása.

Bemutatójához számos érdekes sztori kapcsolódik, az egyik közülük az, hogy a Microsoft 300 millió dollárt költött a népszerűsítésére; ez ugyan mai értéken „csupán” 470 millió dollárnak felel meg, de 1995-ben hatalmas pénznek számított egy szoftver esetében. A 300 millió dolláros költségvetésbe egyébként olyan tételek fértek bele, mint oktató- és reklámfilm készítése a Jóbarátok két sztárjával, Jennifer Anistonnal és Matthew Perryvel, az Empire State Building kivilágítása Windows színekkel, valamint egy gigantikus molinó lelógatása a torontói CN Towerről. Az OS körül akkora volt a felhajtás, hogy még a hazai kereskedelmi csatornák is foglalkoztak vele. Terméktámogatása a Windows XP megjelenése után három évvel, 2002-ben szűnt meg.

(Geeks)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram