Windows 10: azonosítás jelszavak nélkül


A Microsoft bejelentette a Windows 10 új biometrikus azonosítási funkcióját, a Windows Hellót.


Viszlát jelszó, helló arcfelismerés vagy ujjlenyomat-olvasás – így összegezhetnénk a Microsoft mai bejelentését a Windows Hellóról, arról a funkcióról, amellyel személyesebbé és biztonságosabbá kívánják tenni a Windows 10-et használók számítógépezését.

Jelszavak helyett ugyanis biometrikus azonosítást használnak majd a Windows 10-et futtató, és az azonosításra alkalmassá tett készülékek, tehát arcfelismerést, ujjlenyomat-letapogatást, íriszellenőrzést. A legjobb forgatókönyv a Microsoft szerint az lenne, ha egyszerűen csak rá kellene nézni a képernyőre, és már nyílna is a Windows (10).

Ha az eszköz a valóban egyedi jellemzők alapján felismerte a felhasználót, akkor megtörténik annak bejelentkeztetése a szóban forgó eszközre, illetve az elérhető szolgáltatásokba. A biztonságot növeli, hogy a Windows Hello csak az adott számítógépen őrzi az azonosításhoz szolgáló mintákat, és nem egy távoli szerveren, ahol hackerek hozzáférhetnek.

 

 

A Microsoft a Passport nevű új „programozási rendszert” is bejelentette, amelyet szoftver- és weboldal-fejlesztők, IT-menedzserek használhatnak ahhoz, hogy a felhasználók biztonságosan érhessék el a szoftvereket, szolgáltatásokat, appokat. A Passport támaszkodik a Windows Hellóra, illetve más típusú azonosításra (pl. PIN) a Windows 10-es rendszereken. Mindezt valahogy úgy kell elképzelni, hogy a Windows hitelesítette valamelyik biometrikus jellemzőjével a felhasználót, jelzi a Passportnak a megfelelést, és a Passport ezek után hozzáférést nyújt egy sor oldalhoz és szolgáltatáshoz – nincs szükség többé jelszóra. A Microsoft amúgy nem akarja rákényszeríteni ezek használatát a felhasználókra, akik szabadon dönthetnek majd, hogy bekapcsolják-e ezeket.

A redmondi cég már tárgyal a hardvergyártókkal, és a tervei szerint még ebben az évben számos olyan Windows 10-es eszköz jelenik meg, amely támogatja a Windows Hellót és a Passportot. Munka persze bőven lesz addig, ugyanis míg a legtöbb létező ujjlenyomat-olvasó megfelelő lesz, a legtöbb kamera már nem, s a Microsoft tulajdonképpen csak egyetlen kompatibilis kamerát nevezett meg az arcfelismeréshez, az Intel RealSense 3D-t (F200).

 

Bár a Microsoft elsősorban egészségügyi szervezeteket, kormányhivatalokat, kényes adatokat használó vállalatokat célozna meg rendszerével, ez nem jelenti azt, hogy a hétköznapi felhasználók ne kamatoztathatnák e könnyed biztonságot.

(HVG)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram