Hogyan tedd gyorsabbá Androidos készülékedet


Ezzel a címmel már rengeteg írás jelent meg, amik megoldást ígértek a címben említett folytonos problémára, aztán  végül nem tartották be azt. Mi egy rövid magyarázattal karöltve bemutatunk néhány hasznos praktikát, amik a segítségedre lehetnek.
 


Az Android ugyanis távolról sem tökéletes, sőt ami azt illeti rengeteg hibája van - nem véletlen, hogy viszonylag gyakran érkeznek hozzá frissítések, amik viszont növelik az alaprendszer méretét, és memóriaigényét. Ez az első dolog, amit látnunk kell, ugyanis egy néhány éves középkategóriás készülék, ami tudásában még nyújthatja azt a kényelmet, amit egy ma vásárolt középkategóriás készülék nyújt, hardverezettség tekintetében messze elmarad attól.

Pár éve még luxus volt az 1GB memória egy telefonban, ma már sokkal inkább ez az alap, de sokan vagyunk, akik ennyivel már nem is vásárolnak telefont. A processzor számítási kapacitásáról ne is beszéljünk: a telefonunk ugyanis egy számítógép - ami jellegénél fogva sokkal inkább hajlamos az elavulásra, mint egy notebook vagy asztali készülék - és éppen úgy is működik. A felesleges adatok, amik a háttérben futnak, vagy éppen ha nem bírja azokat feldolgozni a processzor, átmenetileg a memóriába kerülnek, ami tragikus lassuláshoz, akadáshoz vezethet.

Ha pedig ezt tekintjük kiindulópontnak, akkor máris könnyebb megérteni, és összefoglalni azt, hogy mi az amivel a legjobbat tehetjük a készülékünknek.

 

tablet-600649_640.jpg

 

Jöjjön egy igazi unortodox lépés.

 

Ennek ellenére ezzel kezdenénk a felsorolást, mégpedig azért, mert bár a készülékgyártók előszeretettel frissítik a készülékeiket a legfrissebb Android verzióra (amivel a felhasználók előszeretettel élnek is, ráadásul az új verzió általában szebb-jobb-biztonságosabb is) a fenti analógiából kiindulva nem feltétlenül éri meg ez a frissítés. Minél gyengébb a hardver, annál nehezebben lesz futtatható az új Android verzió, és a régebbi készülékekre a gyártók gyakran nem optimalizálnak. Hát ez a helyzet. E sorok írásakor a Google által támogatott verziók a 6-os és 7-es (Marshmallow / Nougat) rendszerek, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne kitünően ellenni egy 4-es verziós KitKat-al is a mobilunkon. 

 

Csak a rootolt telefon a jó telefon.

 

Persze, ilyesmit csak saját felelősségre, de azt nem árt tudni, hogy - főleg az alacsonyabb árkategóriákban - a gyártók és/vagy a forgalmazók telepakolják szeméttel a készülékeinket. Ezek  nagyrésze szépen csendben elindul a telefon bekapcsolásakor, és fut az örökké valóságig, persze úgy, hogy arra semmi szükség sincs. Az alkalmazások persze letilthatóak a “Beállítások” között, de a tárhelyet akkor is fogyasztják, így ha a készülék már nem garanciális, érdemes lehet elmenni egy szakemberhez, és “rootoltatni” azt (azaz rendszergazdai jogokat szerezni a futó alkalmazások felett). Ez esetben a gyári alkalmazások is eltávolíthatóak lesznek - de azért a biztonság kedvéért ezek törlését is bízzuk hozzáértőre.

 

Szabályozzuk kommunikációs csatornáinkat.

 

Skype, Viber, Google talk, Facebook Messenger, Facebook kliens. JAJ! Minek?
Ezek a programok - a felhasználó engedélyével - folyamatosan futnak a háttérben. Zabálják a memóriát, foglalják a helyet. Érdemes lehet itt okosnak lenni, és a kevésbé használatos kommunikációs csatornáinkat áthelyezni kevésbé mobil eszközeinkre, esetleg alternatív verzióhoz folyamodni. Kevesen tudják például, hogy a Facebook mobilalkalmazásnak, létezik egy “Facebook Lite” verziója is, ami jóval kisebb rendszerigényű, ráadásul a mai napig tartalmazza a Messenger funkcionalitását is. Kevésbé fényes és csili vili, de a “normál kliens” lecserélésével turbó fokozatra kapcsol a telefon úgy, hogy funkcionalitását tekintve minimális a változás.

 

Kísérletezz!

 

A telefonon / táblagépen telepített programok jó eséllyel nincsenek optimalizálva a készülékedhez. Hogy is lennének: egy programnak több száz telefontípuson kell futnia: miért éppen nálad futna a legjobban? Ezért aztán a hasonló tudást nyújtó programok között érdemes válogatni, alternatívákat keresni képnézegetőre, vírusírtóra - ez a szabály különösen igaz a telepített plug-inekre.

 

Tartsd tisztán a telefont, optimalizáld a memóriát, ha nem használod a netet, lődd le.

 

De tényleg. A böngészési előzményeid, a szinkronizált fényképeid, az alkalmazásaid által letöltött adatok, rég elfeledett zenék (stb…) mind-mind ott figyelhetnek, és foglalják a tárhelyet - rossz esetben a telefon belső tárhelyét.

Ez nem éppen ideális helyzet. Hasznáj CC Cleanert ezek eltávolításához. Szinkronizáld, majd töröld a felesleges fotóidat ( a google ingyen ad felhőtárhelyet azoknak…) és vagy manuálisan (kényszerített leállítás) vagy automatikusan (különböző memória optimalizáló szoftverek) - de nyírd ki azokat a futó alkalmazásokat a memóriából, amiket nem használsz. Ezzel nem ártasz a készüléknek, a legrosszabb esetben újraindítod azt, de jelentős gyorsulást fogsz tapasztalni.

A nettel némileg más a helyzet: az alkalmazásokat illik frissíteni, és ha ezt megtesszük, akkor a frissítés komoly erőforrásokat emészt fel - ez elég zavaró ha közben pl. játszanánk vagy olvasgatnánk - ráadásul a google frissítései általában egyszerre érkeznek, ami negyed órára is ki tudja ütni a készüléket. Ha ilyesmit tapasztalsz, egyszerűen kapcsold le a wifit és a mobiladatokat, és folytasd amit elkezdtél (persze ha ahhoz nem kell internet. 🙂 ). A frissítések folytatódni fognak amikor ismét engedélyezed a készülék internet hozzáférését. (az öreg tabletemen én ezzel nem is szórakozom, ha játszom, egyszerűen repülési módra kapcsolom azt)

Az itt felsoroltak elegendőek ahhoz, hogy egy néhány éves készülékből kihozzuk a maximumot - feltételezve, hogy a készüléknek semmilyen más hardveres vagy szoftveres hibája nincsen. Ezen kívül persze érdemes - és szükséges is - beszerezni egy microSD kártyát, és a készülék memóriájából átpakolni rá azt, amit csak lehet - ezzel további tárhelyet szabadítva fel. Ha pedig ez sem segítene, muszáj lesz megpróbálni egy teljes telefon "resetet", persze csak a telefonszámok és az egyéb adatok biztonsági mentése után. 

A legvégső esetben pedig ideje új készülék után nézni: sajnos az idő múlásával a legjobb hardver is elavul, és a mobilkészülékek szegmensében ez a folyamat fénysebességű - talán ez a legfontosabb szabály, amit minden mobiltulajdonosnak - nagyduzzogva - de el kell fogadnia. 🙁
 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram