FotoJet - a zsebphotoshop


Vannak esetek, amikor úgy alakulnak a dolgok, hogy gyorsan szükség lenne valamiféle fénykép kezelő alkalmazásra, de épp nincs kéznél ilyen. Persze lehet szerencsétlenkedni a megfelelő mobilapp megtalálásával, vagy nyílt forrású szoftver keresgélésével, de van ennél egyszerűbb módja is annak, ha az emberre jártában-keltében jön rá a retusálhatnék.


nyito.jpg

 

Online szolgáltatást számos szolgáltató kínál, van közöttük jobb és rosszabb is, közös jellemzője ezeknek, hogy webböngészőben futtathatóak, és javarészt elérhetőek ingyenesen is, de minimális előfizetési díjért reklámmentességet - és esetenként gazdagabb funkciókat - kínálnak.

Néhány napja, a cég jóvoltából használati jogot kaptunk a FotoJet szolgáltatás prémium változatához, és ki is használtuk ezt egy teszt erejéig.

Mielőtt nagyon mélyen a dolgok elejébe szaladnék, azt el kell, hogy mondjam, hogy a FotoJet, bár vannak szuper szerkesztő funkciói, alapvetően egy fotókollázs összeállító eszközként definiálható - és így is épül fel, alapvetően kijelölve ezzel egy meghatározott célcsoportot. A fejlesztő cég - bár a FotoJet brand, mint önálló márkaként képviselteti magát - a PearlMontain Technology Co. Ltd, akik, bár Magyarországon teljesen ismeretlenek, egész nagy tapasztalattal rendelkeznek a kollázskészítés és az otthoni multimédia területén, így nagyon kíváncsian álltam neki a tesztelésnek.

A felhasználói felület ennek a tapasztalatnak megfelelően a végletekig leegyszerűsített.

A képernyő felső szegmensét foglalja magában a “Főmenüként” definiálható választómenü, ahol “Design”, “Collage” és “Edit” nézetek között választhatunk. 

Ha az első két funkciót választjuk, beépített template-ek jelennek meg a képernyőn - ezek instant nyithatóak és szerkeszthetőek, és - bár ez szubjekív - valóban szemrevalóak.

 

fj_bejel.jpg

 

A Design nézetben a klasszikus,nyomtatásra szánt képeslap-meghívó-szóróanyag-levelezőlap négyes mellett megtalálhatóak a legnépszerűbb közösségi oldalakra passzoló, az azokon való megjelenítésre optimalizált formatervek is: a bőség zavarából kiragadva, van itt például Facebook borítókép, vagy Youtube, Twitter fejléc, illetőleg az egyes szolgáltatások ablakait pontosan kitöltő designtervek is, mint például az Instagram Post, vagy a Facebook Post layout.

Collage nézetben ennél földhöz ragadtabb előkészített tartalomból választhatunk, ebből viszont végeláthatatlan mennyiség jár, szabadon rápakolhatjuk a gyerek sírós fotóját egy 3D citrom belsejére, magunkat a Valentin napi pikáns üdvözlőkártyára, vagy éppen a csajunkat a Playboy címlapjára.

Természetesen mindkét esetben van lehetőség egyedi formájú és méretű dokumentum létrehozására, és template-ként való használatára. 

A megfelelő template-csoport kiválasztása után hirtelen a szerkesztőfelületen találjuk magunkat, ahol többszáz további variációból választhatunk, magazinból például a fent említett férfimagazinon kívül a magyar piacon is ismert minden nemzetközi trend és divat magazin képviselteti magát, van itt Forbs, Rolling Stones, Time, Newsweek de még  Elle és Vogue is.

 

magazine.jpg

 

A konkrét template kiválasztása után szerkesztői módba válthatunk, ami ez esetben három (azaz 3) db menüpontot takar. Fura, de elég ez, és ezen a szinten nem hiányzik sem a rétegkezelés, sem az eszköztár mindenféle - más programokban uralkodó - elemei. Ennek oka az, hogy a fotószerkesztési szekció a két tervezésre alapuló résztől elválik - és ezen a ponton látszik igazán, mennyire átgondolt koncepcióval van dolgunk.

Egy szó mint száz, itt is igaz a mondás, hogy az egyszerűség gyönyörködtet. A megnyitott témának egy legördülő menü alapján választható háttérkitöltés, színek és minták alapján. Ezután a Clippart menüben egy kitűnően katalogizált “könyvtárba” léphetünk, ahol többszáz kitűnő minőségű, előre eltárolt mintából választhatunk díszítőelemeket. Ezeket a munkaterületre húzva (beméretezve) el is helyezhetjünk, és egy nagyon egyszerű felpattanó menüvel az egyes tulajdonságaikat is alakítani tudjuk.

 

collage.jpg

 

A pontos pozícionálást egy intelligens segédvonalazási rendszer segíti, ami pontosan megmutatja, hogy az egyes clipart-ok egymáshoz képest hol foglalnak helyet, így könnyítve meg azok pontos elhelyezését a rajzlapon.

 

szinkevero.jpg

 

A szöveget szövegdobozokban lehet elhelyezni, és ugyanúgy méretezhetőek, szerkeszthetőek, mint a clipartok. A betűtípus választék gazdag (gyakorlatilag a Google Fonts teljes kínálata) a szövegkezelés pedig egészen egyszerű. Amire sajnos nincs lehetőség (legalábbis én nem találtam meg) az a szöveg vonalhoz igazítása (torzítása). Ugyanígy nem találtam lehetőséget maszkolásra, így ezekbe a szerkesztőkbe előkészített képet illik beletenni, hogy a végső hatást elérjük: és itt jön képbe a szerkesztő.

Ezt az utolsó, “Edit” menüpontban lehet elérni, és ahhoz képest, hogy mennyire egyszerűre sikerült ez is, kifejezetten gazdag. A módosítások persze - néhány kivételes filtertől eltekintve -  a kép teljes egészére vonatkoznak, de kifejezetten látványos eredményeket lehet produkálni a szerkesztőfelület használatával.

Már a képek megnyitása is egyedinek mondható, ugyanis az “Open” opció, azon kívül, hogy tallózni engedi a saját gépünket, képes hozzáférni a Facebook fotóinkhoz, mégpedig szépen, kategorizálva például az évek során az idővonalra feltöltött képeinket is.

Ezután a többi ablakhoz hasonlóan teleaggatható a teljes kép clippartokkal, szöveggel és akár egyedi keret is definiálható - amit azonban ezen a fülön érdemes kiemelni az az “Edit” és az “Effect” menüpontok.

Ezek a funkciók ugyan csupán egy alapszintű képszerkesztő funkcionalitását nyújtják, és ezek a funkciók nagyrészt elérhetőek a fényképezőgép (vagy a mobil) képkezelés menüjében is, így könnyedén legyinthetünk rájuk, ugyanakkor mégsem lehet szó nélkül elmenni a funkciók mellett, ennek oka pedig az (mármint azon kívül, hogy még véletlenül sem mindegy, hogy mekkora képernyőn dolgozunk) - hogy a Fotojet kivállóan teszi a dolgát. Ezek a szerkesztési funkciók és filterek működnek. Jól működnek.

Az alapvető eszközökön kívül (átméretezés, kivágás, elforgatás, stb…) olyan eszközök állnak itt a felhasználó rendelkezésére (amennyiben előfizet, mert igen az alapverziótól eltérő funkciókra és extra tartalomra a szoftver felhívja a figyelmet egy apró korona ikonnal, ami az “Advanced” editor mellett is látható) - mint a képélesség állítás, a vignetta effekt, a köd eltávolítása, vagy a fókusz áthelyezése.

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy sokat vártam ezektől az effektektől, de annyira “adják” magukat, annyira kézre állnak, hogy csak dicsérni tudom a FotoJet fejlesztőit, akiknek Effektek tekintetében sem kell szégyenkezniük.  Az “Effect” menüpontra kattintva a ClipArtoknál már látott, logikus bontásba szedve úgy 40 különböző hatást érhetünk el a képeinken. Kifejezetten tetszett például az, hogy ezek a szűrők a Photoshop alapfiltereivel ellentétben inkább amolyan all-in-one szűrők, például az elhomályosított képre ráeresztett “old photo 5” össze is karcolta az amúgy tényleg korhűre barnított fényképemet. (ami viszont nem jó, hogy a képre ráhúzott Clippartokra nem hatnak e beállítások.

 

effect.jpg

 

Az elkészült képet a “Save” funkción kívül  (PNG és JPG formátumban lehet menteni) egy kattintással közzétehetem Facebookon, Twitteren, Pinteresten és Tubmlr-en is, illetve kiküldhetem nyomtatásra is.

A FotoJet alapverziója ingyenes, cserében van némi korlátozás, és a képernyő egy részét reklámok foglalják el. Az előfizetéses verzió egy évre 35 USD, ami a reklámmentességet és a nyújtott szolgáltatást tekintve egyáltalán nem sok pénz, sőt, végsősoron - bár láttunk már  hasonló szolgáltatást (hogy mást ne mondjak, az Autodesknek is megvan a saját online szerkesztője), a FotoJet nagyon is elnyerte a Szoftver.hu szerkesztőségének a tetszését, még annak ellenére is, hogy a kisalkalmazás - sajnos - Adobe Flash alapú, ami 2017-ben kifejezetten hátrány, és bár általában nem szoktam, most mégis kifejezetten hajlok rá, hogy megbocsássam ezt a hiányosságot, mert imádtam a szolgáltatást, ami leginkább abban kiemelkedő, hogy nem tőr a nagy nevek babérjaira, megmarad egy egyszerű, és könnyen kezelhető fénykép szerkesztő és kollázs-készítő alkalmazásnak, amivel egy kisiskolás is könnyen elboldogul, a vele készült végeredmény mégis látványos és minőségi hatást kelt.

 

 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram