Azure és Office 365 nagyvállalatoknak


Az Azure és Office365 előfizetéseket (szinte) ingyen adja a Microsoft nagyvállalati partnereinek, hátha ráharapnak. Így azért mást jelentenek a számok.

 

Alapvető változások zajlanak az informatika világában, ahogy az önálló szerverek, vagy szerverparkok helyét lassacskán átveszik a felhőmegoldások. Karnyújtásnyira (és némi banki transzferre) vannak a szuperszámítógépek, a tervezhető-skálázható erőforrás-megoldások, egyre több alkalmazás fut felhőből, az óriáscégek hardvereit használva, különböző virtualizálási megoldásokkal.

Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója úgy fogalmazott "megragadtuk a trendet... vitán felül áll, hogy elkaptuk a felhőt". Az elmúlt időszak bejelentései (a Microsoft legutóbbi negyedéve, aCloud first, Mobile first, az ingyenes, teljes értékű mobilos Office, a végtelenített OneDrive tárhely O365 mellé) a Microsoft első emberét igazolják. A Business Insider (BI) azonban rávilágít, hogy a számok, melyek Nadellát igazolják nem feltétlenül mérvadóak.

Az előző negyedéves jelentésben a redmondiak büszkén írták, hogy a „lakossági felhőszolgáltatások” terén 4,4 milliárd dolláros éves bevételt várnak az akkori adatok alapján. Legutóbb azonban ezt az előrejelzést nem adta közzé a Microsoft, ami több elemző szerint is arra enged következtetni, hogy nem csak a felhasználói bázis, a költségek is emelkednek a Microsoftnál, miközben az Amazon és a Google az árak alacsonyan tartására kényszeríti a vállalatot. A jelentésből azért kiderült, hogy a negyedévet az egy évvel korábbihoz viszonyítva 128 százalékkal nőtt a felhőalapú árbevétel.

Az Office eladások 7 százalékkal bővültek az előző év azonos negyedévéhez képest (leginkább az O 365-nek köszönhetően), a vállalati- és cloud üzletág pedig 10 százalékos bővülést könyvelhetett el, ezzel 12 milliárd dollár fölé emelkedett a bevétel a területen.

A lakossági felhőszolgáltatások duplázódtak tavalyhoz képest, így az Office 365, Azure, Dynamics CRM összesen 1,2 milliárd dolláros forgalmat generált az utolsó negyedévben. A redmondi cég értékesítői a BI információi szerint a szerződésekhez ingyen, vagy nevetséges összegekért adják az Office365, vagy éppen az Azure hozzáférést. Ezzel persze nincs baj, de ha tényleg így működik a rendszer, akkor nem szép dolog úgy feltüntetni gazdasági záráskor, mintha egyszerűen csak őrületes kereslet volna a cég felhőszolgáltatásai iránt. Nagyon szemléletes a BI példája: mintha a regisztrációért kenyérpirítót adna egy cég ajándékba az új ügyfeleknek, aztán telekürtölné a sajtót , hogy a kenyérpirító eladások az egekben.

Cynthia Farren, aki nagyvállalati szerződéskötési, szoftverlicenszelési tanácsadó (Software Asset Management Consultant) azt nyilatkozta, hogy munkája során rengetegszer látott olyan MS szerződéseket, ahol erősen nyomott áron, vagy olyan egyéb kedvezményekkel együtt került értékesítésre felhőszolgáltatás, hogy az végül a keretmegállapodás végösszegét egyáltalán nem befolyásolta. Hozzátette, olyan szerződésekről is tud, ahol a hozzáférés megvan, meg sem nyitották az Azure webes felületét sem. Ennek ellenére a Microsoft stratégiája nem tűnik veszett ötletnek. Ha ingyen, vagy szinte ingyen tudják adni a szolgáltatásokat, akkor előbb-utóbb a cégek ki fogják azokat próbálni. Ha pedig tetszik nekik, akkor használni is fogják. Akkor pedig a következő tárgyaláson már nem lesz nehéz meggyőzni őket, hogy teljes áron is vegyék a szolgáltatást.

Erre nagy szükség volna, nem olcsó mulatság fenntartani egy ekkora rendszert. Ráadásul az Amazon és a Google sem pihen, tehát nem engedheti meg magának a Microsoft sem, hogy leálljon. Nagyon más világ ez, mint annó, amikor elkészült az aktuális Windows verzió és utána "nem volt vele más dolga a cégnek, csak eladni a dobozos szoftvert". A cég vezetője azonban pontosan tudja, hogy ez más világ, korábban a Cloud üzletágat vitte a Microsoftnál. Nem véletlen tehát, hogy Nadella regnálása óta nagyon keményen ráfeküdtek a felhő- és a cross-platform megoldásokra a cégnél.

Szakértők (köztük a Forrester) azt várják, hogy a jelenlegi technikával operáló vállalat felhőből származó bevétele megelőzi majd a klasszikus, dobozos szoftverek bevételeit. Nem három, vagy öt év múlva, hanem már 2015-ben. Persze ehhez nem ártana rávenni a cégeket, hogy ne csak megtűrjék ezeket a szolgáltatásokat, hanem ki is próbálják, de leginkább arra, hogy fizessenek.

(IT Café)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram