A világ Acrobat nélkül: alternatív PDF kezelés


 

Ahogy az évek során a PDF formátum - és azzal együtt az Acrobat - iparági sztenderddé vált, úgy jelentek meg egyre-másra az Adobe kihívói a piacon. Tehették, hiszen a PDF (Portable Document Format) egy alapvetően nyílt formátum, és az Acrobat maga sem konkrétan a PDF formátumra, hanem annak kezelésére épít, így a sikerhez elég csak őt utánozni.


 

Ettől függetlenül ne legyenek kétségeink: az Adobe továbbra is piacvezető, és továbbra is egyértelműen az Acrobat DC diktálja az iramot - elég csak megfigyelni például azt a professzionalizmust és elképesztő lendületet, amivel az Acrobat az elmúlt években meghódította a mobilkészülékeinket.

 

De a piac hatalmas, és rengeteg olyan cég van, akik ilyen-olyan okokból az Acrobat valamely alternatíváját használják PDF kezelésre. Ezek a szoftverek, amik az elmúlt években - több kevesebb tudással - de megvetették a lábukat a piacon mára könnyedén képesek kielégíteni a kis és középvállalkozások PDF szerkesztéssel (és kezeléssel) kapcsolatos igényeit, sőt - a szabvány nyílt volta miatt - az a sajátos helyzet állt elő, hogy nem csak egymással, hanem magával az Adobe-val is versenyeznek. A PDF piac így nem “kétszereplős”, és nincsenek valódi egyeduralkodói - hanem sokszínű, és ez a sokszínűség nagyon jót tesz nekünk felhasználóknak.

 

Ebben a cikkben ezen alternatívákból szemezgetünk. Nem csak arról lesz szó, hogy milyen eszközök léteznek az Adobe Acrobat kiváltására, de azt is megmondjuk majd, hogy az egyes eszközökben mi tetszett a legjobban, vagy épp mit nem szerettünk bennük. Amint az olvasható lesz, a vizsgált programok között nem igazán voltak rossz szoftverek - ráadásul ebben a műfajban elég nehéz kiemelkedni -, ezért, hogy ne legyünk igazságtalanok a fejlesztőkkel az 1 és 10 közötti osztályozást megtartva 5-től kezdtük el az értékelést.

 

Lássuk.

 

ISkySoft PDF editor (5 / 10)

 

A mezőny legfiatalabb versenyzője a mostanában agyonreklámozott ISkySoft PDF editor. A cég fő profilja nem a dokumentumkezelés, hanem a multimédia, és ez meg is látszik a szoftver szuper kezelőfelületén  - de sajnos ugyanez tükröződik vissza, a PDF editor “szemléletmódjában” is - hiszen ilyen szempontból teljesen mást képvisel, mint a lista többi szoftvere.

 

iskysoft_0.jpg

 

A PDF editor OCR képességeit például nem tudtam tesztelni, mivel a rendelkezésemre álló verzióban ez nem volt elérhető - külön kellett volna megvásárolni az ehhez tartozó modult. Persze értem én, hogy egy multimédiás szakembernek tökéletesen megfelel, hogy csak azt vásárolja meg, amire valóban szüksége van, de a PDF-es szegmensben ez nem túl vevőcsalogató megoldás.

 

A kinézet alapvetően a Word által kikövezett úton halad, de sok az egyedi ötlet és a fejlesztés - így mind a fájlok rendezgetése, mind a szerkesztés viszonylag egyszerű vele.

Szubjektív kitérő, de engem nagyon zavart, hogy a ISkySoft megoldása nem szövegblokkokat, hanem sorokat különböztet meg (mint az ős Acrobat), így a létező szöveg szerkesztése macerás.

 

PRO: Korszerű felhasználói felület | Használható űrlapkészítő alrendszer

KONTRA: Moduláris - ott a menüpont, de csak ha fizetsz, akkor használhatod | Nem elég modern | Nagyobb PDF-be beletörik a bicskája

 

 

 

 

Corel PDF Fusion (6 / 10)

 

A PDF Fusion létezése már önmagában is érdekesség. Bár külön is beszerezhető - méghozzá ebben a felsorolásban a legolcsóbban - alapvetően a WordPerfect csomag egyik alkotóeleme. A Word Perfect viszont a Microsoft Office egyik kihívója, így bátran azt állíthatjuk, hogy a PDF Fusion egy alternatíva az alternatívában.

 

(Ez a téma önmagában is megérne egy cikket, hiszen a WordPerfect nem egy mai gyerek, az egyik első szövegszerkesztő volt a piacon (1979), és kisebb csoda, de még ma is piacképes maradt az Office mellett.)

 

corel.jpg

 

Tudása az árához mérten elég magas, de innovatív, három nézetet támogató megjelenítési módjával nagyon áttekinthető és barátságos szoftver, használata szinte gyerekjáték. Ez az egyszerűség ott válik hátránnyá, hogy a PDF Fusion bizony nem akar többnek látszani, mint ami: egy szerkesztő szoftver, így hiányzik belőle például a katalogizáló funkció és - ami sokakat eléggé érzékenyen érint - a szövegfelismerés. (Bár ez manapság az ingyenes Onenote-nak vagy az Evernote-nak köszönhetően már kikerülhető, de ettől függetlenül zavaró, hogy nincs kéznél a funkció.)

 

PRO: Egyszerű tömeges konvertáló | Gyors | Nagyon egyszerű | Rengeteg ismert formátum

KONTRA: Csak szerkesztő és kezelő funkciók.

 

 

 

 

Omnipage Professional (7 / 10)

 

Szintén nem mai szereplő a piacon (1980-ban jelent meg) a jelenleg a 18-as verziószámánál járó Omnipage a Nuance szoftvertől. A cég több elérhető csomagban kínálja PDF kezelő szolgáltatását a belépszintű Standard csomagtól a nagyvállalati Server megoldásig.

 

A szövegfelismerést 123 nyelven ismeri az Omnipage, így erre nem is lehet panasz - a képből felismertetett magyar nyelvű szöveg hibátlan lesz, viszont a bonyolultabban megszerkesztett szövegek más formátumba alakításánál a szoftver sokszor nem tudja megfelelően létrehozni a kimeneti fájlt. Többször előfordult, hogy a szövegblokkok között egy bekezdés képformátumban maradt meg, és ezek utólagos felismertetése sem hozott eredményt.

 

omnipage.jpg

 

A PDF kezelést és az indexelést a szoftver nem tartalmazza, a Nuance erre más megoldást kínál a PaperPort termékével.

 

A szoftver az utóbbi időben sokat fejlődött az átláthatóságát és felhasználóbarátságát illetően, de még így is a kevésbé átgondolt felületű termékek közé tartozik, így a használatát szokni kell - cserében a legolcsóbb változat ára (még a PaperPort PDF kezelő megvásárlása mellett is 300 USD alatt elérhető örökös licence formájában), így reális alternatívája lehet az Acrobat-nak.

 

PRO: Gyors és pontos működés | Kitűnő ár | OCR

KONTRA: Kevésbé innovatív UI | Összetettebb átalakításokkal problémái vannak

 

 

 

 

NITRO PRO ( 8 / 10 )

 

A Nitro Pro azzal definiálja önmagát, hogy “nem az Acrobat az egyedüli uralkodó a PDF szerkesztők mezőnyében”.

A közel tíz éves múltra visszatekintő szoftver bizony bővelkedik az újításokban és sok tekintetben “felhasználóbarátabb”, mint az Adobe szoftvere, ugyanakkor maga a koncepció szinte egy az egyben - és szemérmetlenül - másol az itt látható lista teljes egészéből, sőt máshonnan is.

 

nitro.jpg

 

Kezdődik ez ott, hogy a többi szoftvernél azt írom, hogy “word-szerű”, akkor arra gondolok, hogy kinézetében, struktúrájában sokat merít a Microsoft Word felhasználói felületéből. A Nitrónál nem ez a helyzet: ez az a program, amit mintha csak a Microsoft UI designerei terveztek volna mellékállásban. Az elosztás, az ikonok kinézete, az elrendezés - mind-mind az Office-t idézi fel, ugyanakkor a funkciók (sőt a még azok sorrendje is) szinte megegyeznek a Foxit Phantom funkcióival olyannyira, hogy például a szövegfelismerő alighanem ugyanazt a modult használja,  a Canon cég IRIS technológiáját (a Nitro ezt ki is írja, a Phantom nem, de abból, hogy ugyanott tévesztenek, ez egyértelművé válik, még annak ellenére is, hogy a Nitro, mintha gyorsabban működne.)

 

Itt illendő megjegyezni azt, hogy az IRIS -re támaszkodik egy saját alapfunkciókat nyújtó szoftver is, a ReadIris, ez önmagában nem szerepel ezen a listán, de azok számára, akik kifejezetten ezt a funkciót keresik, érdemes lehet ezt is megvizsgálni.

 

A szoftver kézhezállósága is teljesen Office-szerű, ezért a vizsgált funkciók - így maga a PDF szerkesztés is egyszerűek: mind az oldalak rendezgetése, mind maga a szövegszerkesztés könnyű.

 

Az űrlapok készítése viszont kínkeserves feladat a Nitro-val, néhány próbálkozás után fel is adtam. Az egyetlen jó dolog amit ezen a felületen találtam az hogy külön menüje van a mezők közti tabulálás sorrendjének - ez tényleg hasznos és jópofa is egyszerre, de sajnos a rosszul tervezett funkció miatt nem sokra mentem vele.

 

Ettől függetlenül a Nitro nem egy rossz szoftver, simán kiérdemli a holtversenyt a Phantom PDF-el, és abszolút reális alternatíva azok számára, akik más úton szeretnének járni.

 

PRO: Könnyű tanulni | OCR | Felhőkönyvtár | Aláíráskezelés |

KONTRA: Csapnivaló űrlapkészítő | Kevés saját ötlet | A cégtől kapott levelek gmail-en a SPAM-be kerülnek

 

 

 

 

FOXIT PHANTOM (9 / 10)

 

A kaliforniai Foxit szoftver PDF kezelő megoldása tökéletes választás azok számára, akik nem idegenkednek az előfizetési díjas szoftverbérleti konstrukciótól, de nem az Acrobat DC-t szeretnék használni.

 

foxit-phantom.jpg

 

A Phantom azonban nem csak ebben hasonlít az Adobe szoftvercsomagjához: előfizetéshez tartozó (de attól függetlenül is használható) “Connected PDF” dokumentumkezelő rendszer a Document Cloud tulajdonképpeni másolata,  ráadásul az alapszolgáltatás ingyenesen igénybe vehető.

 

A szoftver emellett elérhető örökös licence konstrukcióban is, igen kedvező áron - és (a DC-vel ellentétben) ez esetben is élvezhetőek a felhőszolgáltatások előnyei. ( https://www.connectedpdf.com )

 

Maga a Phantom ráadásul nagyon barátságos felülettel rendelkezik, ami némileg a Word-ből, némileg az Acrobat-ból merít - így már az első alkalommal is tökéletes felhasználói élményt nyújt.

 

Sajnos azonban semmi sem tökéletes. A program moduláris felépítésének köszönhetően az számos funkció valós időben töltődik le az gyártó oldaláról, és ez (igaz csak egyszer) megszakítja a munkafolyamatot. A teszt során a szövegfelismertetéskor rögtön le kellett töltenem az OCR modult és a magyar nyelvi támogatást, sőt magát a szoftvert is be kellett zárnom a telepítés idejére.

 

A szövegfelismerő jól teljesít, ráadásul a kezelőfelület dícséretesen áttekinthető, ugyanakkor az OCR jóval lassabban elemzi a szöveget mint az Acrobat.

A tesztelés alatt összesen két nagyobb hibát vétett, mindkét helyen kissé elmosódott karaktert nem tudott értelmezni - ilyen szempontból egyenesen kiváló a tudása.

 

Megemlítendő még, hogy a Phantom tényleg teljes körű alternatívát kínál az Acrobat helyett, képes indexelni a PDF-eket, kezeli az elektronikus aláírásokat, van benne nyomkövetés és tértivevény kezelés is, ráadásul együttműködik a saját felhőszolgáltatásával és a mobilkliensével - így ha e mellett döntünk akár papírmentes irodát is kialakíthatunk.

 

PRO: Teljeskörű PDF szolgáltatás | Ingyenes felhőkatalógus | Áttekinthető felület | szinte Acrobat funkcionalitás

KONTRA: Modulletöltések menet közben | Lassú OCR

 

 

 

 

ABBYY FINEREADER (9 / 10)

 

Ha most kellene alternatív PDF kezelő szoftvert vásárolnom az Acrobat helyett, minden bizonnyal a FineReadert választanám. Bár ez a megoldás sokkal kevesebbet nyújt, mint az utolsó két felsorolt programcsomag, azoknak, akik csak egy PDF kezelő rendszer keresnek, tökéletes választás lehet a Abbyy megoldása.

 

Itt nincsenek sallangok, csak tökéletes felhasználói élmény - egyszerűen minden ott van az ember előtt, csak kattintani kell - keresgélni viszont nem. Amit nem találsz meg a FineReader-ben fél percen belül, az nincs is benne a szoftverben.

 

abbyy.jpg

 

Ha szerkesztésre kerül a sor, teszi a dolgát: az eszközök használata kézenfekvő: az egyetlen dolog, ami hiányzik a FineReaderből az az űrlapkészítő. A legtöbben azonban nem gyakran terveznek PDF űrlapokat, de, mivel vannak jelek, amik azt sugallják, hogy a közeljövőben az űrlapkészítés a PDF technológiában nagyobb szerephez fog jutni mint azt már megszoktuk - ez a hiány eléggé fájó.

 

(Ugyanakkor igazságtalan lenne nem megemlíteni, hogy erre is van az Abbyy-nak megoldása, a FlexiCapture - de mivel ez egy külön termék, ezt most nem vettem figyelembe.)

 

Ami igazán lenyűgözőtt, az a szövegfelismerés volt. A FineReader esetében erről tényleg csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Igaz hogy az Abbyy mögött is van 25 év az OCR területén szerzett tapasztalat - de ez az itteni lista más szereplőire is elmondható, így ez nem lehet kifogás. A FineReaderbe egyszerűen nem tudtam olyan dokumentumot betölteni, amit ne konvertált volna tökéletesen szerkeszthető formátumba. Az elmosódott szöveget is felismerte, és… szentségtörés, de bizonyított olyan szöveggel is amivel még a Document Cloud is elhasalt.  

 

Az OCR rész felhasználói felülete is remek lett: nem próbálja megváltani a világot, hanem egyszerűen  egy képernyőn - négy blokkra bontva, de abszolút kezelhetően - egyszerre mutatja az oldalak közti “filmsávot”, a kiválasztott oldal szerkezeti nézetét, a szerkeszthető PDF-et végül - legalul egy vékony sávban magát a kiinduló dokumentumot.

Mindent, ami a szerkesztéshez kell ezen szekciók mellett megtalálható kis ikonok formájában.

 

A FineReader ezek mellett nem nyújt extra szolgáltatásokat, nem árasztja el a világot felesleges újdonságokkal és (sajnos) nem nyújt sem saját, sem integrálható felhőtárhelyet sem. Egy egyszerű szerkesztő, de még így is lefedi a funkcióival azt, amit általában egy PDF kezelőtől elvár az egyszeri felhasználó.

 

PRO: Tökéletes OCR, Egyszerű kezelés, Gyors, mint a villám, Jó ránézni

KONTRA: Fejleszteni (felhő) és haladni a korral (mobil app már van), Nincs űrlapkezelés

 

 

 

 

Ha ezen ismertető hatására megjött a kedve ahhoz, hogy Acrobat nélkül kalandozzon a PDF technológia világában, a gyártók oldalain az összes felsorolt szoftver próbaverziója elérhető, és azok 30 napon át korlátozás nélkül kipróbálhatóak.

 

A 30 nap elteltével az itt megemlített szoftverek jó része beszerezhető a Trans-Europe Kft segítségével, így ezzel kapcsolatban bátran keresse munkatársainkat.

 

 

 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram