A Google bejelentette az Android M-et


Több érdekes dolog kiderült a Google I/O fejlesztői konferenciáján a hamarosan érkező új mobilos rendszerről, az Android M-ről. A Google megpróbálja szoftveresen megduplázni az androidos telefonok és táblagépek üzemidejét.


1) Érthetőbb engedélyek
Az Android egyik legtöbbet emlegetett biztonsági problémáját az alkalmazások jelentik, illetve egészen pontosan az, hogy (a Windowshoz hasonlóan, de például az Apple iOS rendszerével ellentétbe) az appokkal egészen komoly mélységig be lehet avatkozni az operációs rendszer működésébe. Amikor a Google Play áruházból letölt valaki egy appot, elvileg jóvá kell hagynia az adott alkalmazás engedélyeit, de ez a legtöbb felhasználó számára érthetetlen katyvasz. Az új Androidban összesen 8 féle alkalmazásengedély lesz.

 

8-féle engedélyt adhatunk majd ki: helyszín, kamera, mikrofon, kontaktlista, telefon, sms, naptár, érzékelők

Ezeket nem az app telepítésekor kell majd engedélyezni, hanem minden egyes engedélyt akkor kér meg a szoftver a felhasználótól, amikor az azt igénylő funkciót először használni próbálja az ember. Később pedig a beállítások közt egyenként visszavonhatók lesznek az engedélyek – a visszavonás pedig nem lehetetleníti majd el a teljes alkalmazás működését, csak a kapcsolódó funkciót.

2) Sokkal jobb böngészés az appokban
Nem csak az androidosok számára ismerős élmény, hogy ha nem a böngészőben próbálnak felkeresni egy weboldalt, hanem az egy másik appon belül nyílik meg, akkor kifejezetten lassú és sokszor rossz is a felhasználói élmény. Az Android M-ben a Google a Custom Chrome Tabs funkcióval lehetővé teszi, hogy az alkalmazásfejlesztők a Chrome alkalmazást használják appon belüli böngészéshez, így aztán sokkal barátságosabb lesz majd a böngészés, az Android rendszeren belül bárhol.

3) Appon belüli linkelések
A fejlesztők megadhatják majd, hogy az alkalmazásuk milyen típusú linkek megnyitására van optimalizálva, így a másik appon belüli linkek is az adott programban nyílnak majd meg. Egy gyakorlati példával élve: ha e-mailben kapunk egy twitteres linket, akkor ha a Gmail appban rákattintunk, a rendszer rögtön tudni fogja majd, hogy azt a telefonunkon lévő Twitter alkalmazással kell megnyitni.

4) Android Pay
Az Apple Pay-hez hasonló androidos megoldás NFC-s mobilfizetésre lesz majd jó (akárcsak a PayPass bankkártyák), első körben csak Amerikában. Szintén használható lesz majd a készüléken belül, az alkalmazáson belüli vásárlásokra.

 

 

5) Ujjlenyomat-olvasás
Ahogy az már kiszivárgott, a gyártóknak nem kell saját megoldásokat fejleszteniük majd, az Android rendszer alapból támogatja majd a telefonokba épített ujjlenyomat-olvasókat. Az Apple Touch ID megoldásával ellentétben a funkciót a független appfejlesztők is felhasználhatják majd saját alkalmazásaikon belüli azonosításhoz.

6) Dupláznák az üzemidőt
Az Android M-be érkező aksikímélő (szoftveres) technológia neve Doze. A Google ígérete szerint ezzel akár kétszer annyi ideig bírják majd a készülékek, mint most. A rendszer ehhez a mozgásunkat figyeli majd: ha a készülékünk nem mozog (tehát jó eséllyel nem tartjuk kézben), az Android lekapcsolja majd az alkalmazásokat – hiszen éppen nem használjuk azokat. A riasztások és az üzenetküldő appok értesítései (illetve valószínűleg minden magas prioritásúként beállított app értesítései) eközben átjönnek majd a “tűzfalon”.

 

A Google is unja, hogy kevés ideig bírják az okostelefonok

7) USB-C
Az Android új verziója támogatja az USB-C szabvályt..

8) Mikor lesz elérhető?
A Google csütörtök esti bejelentése szerint az Android M az idei harmadik negyedévben jelenik majd meg, tehát júliusban, augusztusban vagy szeptemberben. Ez csak az új oprendszer-verzió megjelenési ideje, az már az egyes készülékgyártóktól függ, hogy mikorra készítik el a saját megoldásaikkal testre szabott frissítőcsomagot az egyes telefonokra. A Nexus készülékeken szokás szerint első naptól elérhető lesz majd az új Android.

(HVG)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram